Genel

Bilgisayar Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bilgisayar alırken nelere dikkat edilmelidir? Herhangi bir amaçla bir bilgisayara ihtiyacınız varsa ilk sormanız gereken soru bu olmalıdır. Öncelikle bilgisayarlar günümüz hayat tarzının bir parçasıdır ve herkes tarafından sıklıkla kullanılır. Ancak bilgisayar satın almadan önce karar vermeniz gereken konu onu nerede, nasıl ve ne amaçla kullanacağınızdır. Buna karar verdikten sonra masa üstü bir bilgisayar mı yoksa diz üstü bir bilgisayar mı alacağınıza karar vereceksiniz. Bilgisayar teknolojisi, birbiri arasındaki farklılıklara ve teknolojik imkanlara rağmen hemen hepsi aynı mantığı izleyen bilgisayarlar üretmektedir.

Bilgisayar Alırken Bunlara Dikkat Edin

Günümüzde teknoloji o kadar hızlı ilerliyor ki, satın aldığımız bilgisayarların donanım özellikleri sadece bir yıl içinde eski haline gelebiliyor. Bu durumda, elbette, genellikle yeni bir bilgisayar almaktan çekinirdik. Ancak bugün bu sorunları da büyük oranda çözmüş olan yeni nesil bilgisayarlar var.

Son yıllarda daha çok dizüstü bilgisayarlar tercih ediliyor ancak iyi bir dizüstü bilgisayar ya da masaüstü bilgisayar almak için de dikkat edilmesi gereken konular bulunmaktadır. Daha çok kişisel beklentiler ve ihtiyaçlar dikkate alınmakla birlikte bilgisayarlar alınırken dikkat edilecek konular şunlardır;

 • Hangi tür bilgisayar hangi amaçlarla kullanılır
 • Ne tür bilgisayarlar var özellikleri nelerdir
 • Alınacak bilgisayarın ekran özellikleri neler olmalıdır
 • En çok da önemsenen konu olan işlemci ve Ram özellikleri ve boyutları
 • Ses aygıtının kalitesi ve ses özellikleri
 • Kapasiteli oyunları oynamaya ikan verip vermeyeceği

Temel olarak bilgisayar alınırken bunlara dikkat edilir ancak diğer donanım özellikleri, program yapısı ve eğer dizüstü ise batarya özelliklerine de dikkat edilmelidir.

İşlemci ve Bellek

Bilgisayarlar için hem masaüstü olanlarda hem de dizüstü olanlarda en çok önemsenen konu bilgisayarın işlemcisi ve bellek yapısıdır. İşlemci, bilgisayarınızın işlem hızı üzerinde doğrudan bir etkiye sahiptir. Günlük ev kullanımı için ortalama 2 çekirdekli bir işlemciye sahip bir bilgisayar herkese yeterli olabilir. Ancak, profesyonel olarak bilgisayar kullanmak istediğiniz zaman mümkün olduğunca çok sayıda cihaz çekirdeğine sahip olmanızda fayda var. Bu çekirdek sayısı işletim sisteminin hızını, verimliliğini ve fonksiyonlarını artıracaktır.

RAM ise, cihazınızın aynı anda kaç işlemi gerçekleştirebileceğini belirleyen bellek donanımdır. Orta seviye bir cihaz genellikle çoğu insan için yeterli olan 4 GB RAM’a sahiptir. Ancak ağır programlar çalıştıracaksanız 16 GB RAM sizin için ideal bir seçim olabilir.

Ekran Kartı

Ekran kartları bilgisayar ekranlarından elde edeceğiniz görüntünün kalitesi ile ilgilidir. Yüksek FPS ve görüntü kalitesi için doğru ekran kartını seçmek çok önemlidir. Doğru seçimi yapmak için bazı terimleri ve ne anlama geldiklerini bilmeniz gerekir.

Ekran kartı konusunda seçim yapmak çok zor çünkü sadece farklı üreticiler değil, aynı zamanda yüzlerce farklı ekran kartı versiyonu var. Ancak bir grafik kartı seçmek çok fazla donanım bilgisi gerektirmez. Sadece terimlerin ve sayıların ne anlama geldiğini bilmek zorundasınız. Hangi faktörlerin sizin için daha önemli olduğuna karar verdikten sonra, bir grafik kartı seçmek kolaylaşıyor.

Ekran kartı alırken nelere dikkat edeceğiniz konusunda şunları söyleyebiliriz;

 • Alacağınız bilgisayarın kullanım amacı, eğer bir oyun tutkunuysanız ekran kartları farklı özelliklerde olabilir.
 • Ekran karının işlemi esnasında önbelleğe ulaştırılacak veri miktarını belirleyen VRAM özelliği.
 • Yüksek çözünürlüğe sahip oyun ve diğer profesyonel programlar için gerekli olan GPU özelliği.
 • Kartın istenilen derecede ideal performans göstermesi için gerekli olan soğutma özelliği.
 • Kalite anlayışı ve diğer nedenlere bağlı olarak yapılacak olan marka tercihi.

Alacağınız bilgisayarın ekran kartı veri alışının kalitesi açısından son derece özenlidir, tüm bu konulara dikkat edilmelidir.

Disk/Ssd

Solid State Disk olarak adlandırılan ve Türkçe’ye katı hal sürücüsü olarak çevrilen SSD diskleri de bilgisayar seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken konular arasındadır. SSD’ler, sabit sürücülerin yerini alan ve onlardan var olan hızlarını daha da artıran son derece güvenli ve depolama aygıtları olarak bilinir. SSD’ler, geleneksel sabit sürücüler tarafından desteklenen mekanik sürücüler yerine bellek yongalarından tam olarak yararlanır. Bu durumun en büyük avantajı SSD’lerin çok daha hızlı olmasıdır. SSD, işletim sisteminin daha hızlı açılmasını sağlar; ayrıca birçok uygulama ve işlemin daha hızlı çalışmasına olanak tanır ve veri kopyalamayı ve geçişi önemli ölçüde hızlandırır.

Ssd

Ekran/Çözünürlük

Bir ekran veya monitör ne kadar çok piksel görüntüleyebilirse, görüntü kalitesi o kadar net ve ayrıntılı olacaktır. Ancak, görüntü kalitesi söz konusu olduğunda dikkate alınması gereken tek faktör ekranın gösterebileceği piksel sayısı değildir; Piksel yoğunluğu da önemlidir. Gördüğünüz gibi, monitörler çözünürlüklerin yanı sıra farklı boyutlarda gelir ve genellikle aynı sayıda piksele sahip farklı boyutlarda monitörler alırsınız. Bu nedenlerle bilgisayar alırken dikkat edilmesi gereken hususlar arasında çok önemli yeri olan ekranların çözünürlüğüne de son derece dikkat etmelisiniz.

Ekran çözünürlüğünüz çok yüksekse, simgeler ve metinler küçük görünebilir ve daha yüksek çözünürlükler elde etmeye çalışırken ekran donanımınızı fazladan zorlayabilir. Ayrıca, ekran çözünürlüğü çok düşük ayarlandığında, düşük görüntü kalitesine de yol açarak üretkenliği azaltır ve çok fazla ekran alanı kaplar.

Yani 1920 x 1080 ekran çözünürlüğüne sahip 24 inç ekrana ek olarak aynı ekran çözünürlüğüne sahip 32 inç ekrana da sahip olabilirsiniz. Daha küçük bir ekranın görüntü kalitesi, piksel yoğunluğu nedeniyle genellikle daha keskin ve canlı görünebilir. Bu, ÜFE (inç başına piksel / inç başına piksel) cinsinden ölçülür. Bu nedenle, küçük bir ekran, büyük bir ekrana göre inç başına daha fazla piksele sahip olacaktır. Bu sayede daha net ve keskin bir görüntü elde edilir.

Klavye

Bilgisayar başında geçirdiğimiz süre her seferinde daha da artıyor bunun için saatlerimizi geçirdiğimiz cihazların her donanımında olduğu gibi klavyeler de büyük önem taşıyor. Bilgisayar klavyelerini kullanırken, bilek klavyeye tam olarak oturmalıdır. Bileklere çok fazla baskı yapılmamalı ve ön kollar bileklerle aynı hizada olmalıdır ve en önemlisi klavyenin buna imkan vermesi gerekir.

Daha uzun kullanım için tasarlanmış klavyelerde bilek desteği bulunur. Ayrıca birçok klavye modelinin klavyeleri, elinizi kaldırmadan kullanabileceğiniz şekilde tasarlanmıştır. Böylece klavye kullanımından kaynaklanan herhangi bir sağlık sorununuz olmaz. Sağlığınız için önemli bir kriter klavye seçerken ergonomik olarak tasarlanmış klavyeleri tercih etmenizdir.

Parmak İzi Güvenlik

Bu sistemler arasında yaygın olarak kullanılan parmak izi güvenlik sistemleri de önemli bir biyometrik işaretleyici olan parmak izi analizine dayalı işlevsellik kazanmaktadır. Güvenlik, tüm kurum ve kuruluşların en temel ihtiyaçlarından biridir. Çalışanların ve işletmelerin güvenliğini sağlamak için tüm önlemleri almaya çalışan kuruluşlar, genellikle parmak izi okuyucu seçeneğini değerlendirir. Erişim kontrolü, alan yetkilendirme ve personel takibi gibi amaçlarla, firma fiyatları, kullanım kolaylığı ve maliyet açısından tercih edilen parmak izi sistemleri.

Pil Ömrü

Dizüstü bilgisayarlar için en çok önemsenen konu batarya özellikleri ve pil ömrü olmalıdır. Ortalama taşınabilir pil ömrü yaklaşık iki yıl olarak bilinir. Bilgisayarın pilini doğru kullandığınızda daha uzun bir hizmet ömrü elde edebilirsiniz. Bilgisayarınızı satın alırken pil özelliklerini, şarj süresini be kullanım ömrünü de mutlaka dikkate alın.

Boyut Ağırlık

Ağırlık arttıkça taşınabilirlik azalacağından ağırlık sorunu taşınabilir kullanıcıların tercihleri ​​için büyük önem taşımaktadır. Taşınabilirlik için en iyi dizüstü bilgisayar modelleri genellikle 1,5 kg’ın altındakilerdir. Ultrabook adı verilen ince dizüstü bilgisayar modelleri, hafif olmaları nedeniyle her yere takılabilir ve sürekli hareket halindeki kişiler için ideal bir seçenektir.

Özellikle öğrenciler ve sık sunum yapanlar daha küçük ve daha hafif modelleri tercih ediyor. 2-3 kg ağırlığındaki dizüstü bilgisayarlar günlük kullanım için yeterlidir. Öte yandan, daha yüksek kullanım için oyun bilgisayarları 3 kg’dan daha ağırdır.

Ses Kalitesi

Sahip olduğunuz bilgisayarlardan müzik dinleyecek, film izleyecek ya da sosyal medyada pek çok videoya bakacaksınız. Dolayısı ile ses kalitesi iyi olan bir cihaz almak herkesin isteğidir. Ses ayarlarını en iyi şekilde yapılmasına imkan veren ve üstün ses özelliklerine sahip olan iyi bir bilgisayar sizi her zaman mutlu edecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu