Genelİnternet

Dünya 2027’de 5G Çağına Girecek

Ericsson Mobilite Raporuna göre, 2027 yılında kadar dünya nüfusunun %75’i beşinci nesil ağların kapsadığı bölgede yaşayacak.


Pandemi bize işlerin ne kadar hızlı değişebileceğini ve dijital altyapının toplum için ne kadar önemli olduğunu gösterdi. 5G, yeni uygulamalardan yalnızca tüketicilerin değil, aynı zamanda işletmelerin ve sektörlerin de yeni fırsatlardan yararlanacağı yeni bir aşamaya giriyor.”  Bu cümleler, Ericsson web sitesinde yayınlanan Mobilite raporunda geçen uzman görüşlerini yansıtıyor.    

Analistler, 5G’yi taşınabilir tarihte en süratli büyüyen teknoloji olarak isimlendiriyor. 5G akıllı telefonlar şu anda global satışların %23’ünü oluşturuyor. Karşılaştırma için 4G aygıtların örnek bir geliştirme evresindeki hissesi yalnızca %8 idi.

Yeni lider Kuzey Amerika olacak

yayınlanan rapora göre, 2027 yılına kadar dünya nüfusunun dörtte üçü (%75) 5G kapsama alanında yaşayacak. Mobil bağlantıların yaklaşık %50‘si ve küresel akıllı telefon trafiğinin %62‘si beşinci nesil iletişimlerden gelecek.

Şimdiye kadar, 5G teknolojisinin kullanımında lider Kuzeydoğu Asya idi. Uzmanlar ayrıca Basra Körfezi ve Batı Avrupa ülkelerine de dikkat çekiyor. Ancak bu istatistik uzun sürmeyecek. Tahminlere göre yeni lider Kuzey Amerika olacak ve orada, 2027 yılına kadar 5G ağlarının kullanım oranı %90’a ulaşacak.

               

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu