DonanımElektronik MalzemeEv ElektroniğiGenelYazılar

Elektronik Nedir ?

Türkçeye Fransızcadan geçen, çıncalık sözcüğünün eş anlamlısı olan Elektronik sözcüğü, bir sözcükten daha fazlası.
Elektirik kullanarak bilgi işleyen, taşıyan ve depolayan elemanları ve sistemleri inceleyen bir bilim dalı. Başka bir tanımlamada da aktif devre elemanları barındıran elektrik devreleri ile ilgilenen bir bilim dalı olarak da ifade edilmektedir.

Bu kadar çeşitli tanımlamalardan sonra tanımında da bahsedilen aktif ve pasif devreler nedir? Hangi parçalar bu devrelerin bir parçasıdır ?

Pasif elemanlar

Adından da anlaşılacağı gibi elektrik devresinde yer alan ve kendi gücünü üretemeyen, etkisi olmayan elemanlara pasif devre denir. Pasif devre elemanları, doğru veya alternatif akım dirençleri olarak etki gösterirler. Dirençler, kondansatörler ve bobinler pasif devre elemanlarıdır.

Aktif elemanlar

Kendileri güç üretebilen veya güç kazancı sağlayabilen elemanlardır. Aktif devre elemanları, kontrol edilebilir elektronik anahtar, doğrultmaç, yükselteç olarak kullanılırlar. Diyotlar, transistörler, tristörler, entegre devreler aktif devre
elemanlarıdır.

Farklı özeliklere göre sınıflandırılan Analog ve Dijital devreler nedir ?

Analog Devre

Herhangi bir analog sinyali işleyen ve bir analog çıkış sağlayan elektronik devrelere analog devre denir. Direnç, kapasitör, indüktör gibi çeşitli analog devre bileşenlerinden yapılır.

Analog bir sistem olan gerçek dünyada;  Bilgiler, sesler, renkler ve ışıklar sonsuz ihtimale haizdir. Gerçek dünya sinyallerinin analog formda olmasından kaynaklı analog devrenin girişinde herhangi bir dönüştürücüye ihtiyaç duyulmaz. Bazı durumlarda sinyallerin bozulması ve bilginin kaybolması nedeniyle analog devrelerin doğruluğunu ve hassasiyetini düşürür.

Dijital Devre

Temel yapı taşı dijital mantık kapıları olan Dijital devre; Dijital sinyal olarak bilinen ayrık genliğe sahip sinyalleri işleyen elektronik devrelere Dijital devreler denir.

Dijital devreler yalnızca dijital sinyal üzerinde çalıştığından, gerçek dünya sinyallerini işlemek için ADC (Analog to Digital Converter) kullanılır. Dijital çıkış sinyalinin gerçek dünya bileşenleriyle etkileşime girmesi gerekiyorsa devre çıkışında DAC (Digital to Analog Converter) kullanılmalıdır.

Peki elektronik cihazların temel yapısı nedir? Nasıl bir ortamda imal edilir?

Temel yapısında silisyum, germanyum ve galyum gibi yarı iletken malzemeler kullanılan Elektronik cihazların, bu maddeler aralarında mikro veya nano boşluklar bırakarak, elektronların bu elementler arasında orbital (yörünge) değiştirmesi sağlanarak mantıksal işlemler yaptırılır.

Elektronik devre elemanları temizliğin yoğun olduğu bir ortamda imal edilir. Bunun nedeni ise en ufak bir tozun dahi elektron işlemini olumsuz etkilemesi. Titiz çalışmalar sonucunda evlerimize, iş yerimize giren aletler ve sistemler kurulur.

Bu işi okuyan, sistemleri ortaya çıkaran Elektronik Mühendisliğini de unutmayalım. Elektronik Mühendisi; elektrik ve elektronik mühendisliği alanında eğitim alan, elektriğin bulunduğu alanda ve daha geniş alanlardaki dağılımı ile yakından ilgilenen, elektronik aletlerin, iletişim sistemlerinin çalışması ve geliştirilmesi için de denetlemeler yapan kişidir.

Siz değerli okurlarımızı Elektronik sektöründe gerçek stok çalışan ve İthalattan son tüketiciye “Kaliteli Ürün Uygun Fiyat” sloganıyla ulaşan Mert-er Elektronik’in online elektronik satış sitesi Merterelektronik.com ‘a göz atmasını tavsiye ediyoruz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu