GenelHaberlerİnternetOyun ve Eğlence

Meta, Metaverse İçin Hazırladığı “Horizon Worlds”ü Kullanıma Sundu.

Eski ismiyle ”Facebook” Meta şirketi Metaverse isimli sanal dünyasının 18 yaşını aşmış ABD ve Kanadalı herkesin deneyimine sundu. ”Horizon Worlds” isimli uygulama bir süredir bir grup kullanıcı için zaten aktifti. Sanal gerçekçilik ekipmanlarıyla yaşanacak bu deneyim bizi yaratılan bu evrenin pir parçası gibi hisettirecek.

Facebook Horizon olarak bir zamanlar adlandırılan sosyal sanal gerçekçilik sisteminin bir uzantısı olan şimdiki adıyla Horizon Worlds Kullanıcılara keyifli vakitler geçirecek. Bu eşsiz deneyimle sayısız etkinliği gerçekleştirebilecek olan misafirler yalnızca zaman geçirebilmek adına bile bu evrenin bir parçası olabilirler.

Horizon Worlds’te etkileşime girdiğiniz her bir Avatar gerçek bir insana ait. Buda Horizon Worlds’ü bu anlamda sosyal ağların VR versiyonu yapar.

Pek çok kişi için yalnızca bir oyundan ibaret gördüğü bu evrene daha geniş perspektiften baktığımızda, bu hizmetin bir oyundan çok daha fazlası olduğunu görüyoruz.  Horizon Worlds’te hiçbir sınır bulunmuyor. Dileyen kullanıcılar sayısız oyun oynarken dileyen kullanıcılar, şirketlerindeki diğer çalışanlarla toplantılar gerçekleştirebiliyorlar. Etkinliklere katılma ya da etrafta takılma seçenekleri sunuluyor. Horizon Worlds evreninde hem Meta tarafından hem de çeşitli topluluklar tarafından hazırlanmış ortamları gezebiliyorsunuz.

Ticari işlemleri başlatmanın ilk adımı Horizon Worlds’e eklenecek Novi entegrasyonu olacaktır. Daha sonrasında sanal mağazalar ve sanal etkinlikler ile tıpkı sosyal medya pazarlama gibi sanal gerçeklik pazarlama segmentinin ortaya çıkması olasılığı kuvvetle artıyor.

Meta evrenini deneyimlemek için bir araç zorunluluğu vardır. Bu zorunluluk, sanal ve artırılmış gerçeklik ekipmanları. Şu an için Oculus tarafından piyasaya sürülen “Quest 2” ve “Quest 1” isimli ekipmanları destekleyen Horizon Worlds, 13 Ocak 2022 itibarıyla Quest 1 kullanılamayacak. Ücretsiz uygulamasını Oculus Quest 2’ye yükleyerek, yeni metaverse maceranızı başlatabilirsiniz.

Sanal evrenin kapılarını çalmak bir yana artık içinde dans eden insanlarız. Cesur dünyadan sanal evrenlere süren büyük değişim yarının dünyasının sancısıdır ve geleceği doğuracaktır.

Metaverse ile ilgili bir diğer yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz; Metaverse için Dijital İnsanlar Yaratılıyor

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu