GenelİnternetYaşam

Metaverse için Dijital İnsanlar Yaratılıyor

Yeni Zelanda merkezli teknoloji şirketi Soul Machines, dijital beyinlere sahip dijital insanlar üretmeyi başardı.

Şirketin CEO’su Greg Cross, şu anda sahada çalışmaya başlayan dijital insanların hızla artacağını ve pek çok sektörde var olması gerektiğini vurguladı. Dijital beyin üretme çalışmalarıyla da adını duyuran şirket, Humans OS 2.0 platformu ile dijital insan üretmeye başardı.

İnsan talimatlarıyla hareket eden, insan destekli yapay zeka teknolojisi ile kuşatılan dijital insanlar müşterilerle etkileşime başladı. Şirketin kurucu ortağı Greg Cross, dijital insanların dijital iş gücüne yardımcı olacağına vurguladı.

Dijital insanlar, müşteri hizmetleri gibi görevlerde çalışmaya başladı.

Cross, oyun oynamak için dijital insanları kullanmayı öneriyor. Bankalarda veya alışveriş sitelerinde insan dokunuşunun hızla azaldığının altını çizerek, dijital beyin sistemine sahip dijital insanların müşteri deneyimi için çok önemli hale gelebileceğini düşünüyor. CEO Cross, gelecekte sağlık ve eğitim sektörü de dahil olmak üzere dijital insanların hemen hemen tüm alanlarda mümkün olacağını belirtti. Şirketin ürettiği  “öğretilebilir” beyinlere sahip dijital insanlar, müşteri hizmetleri gibi görevlerde çalışmaya başladı. Dijital çalışanlar şu anda bir eğitmenin rehberliğine ihtiyaç duyuyor, aldığı komutlar sayesinde çalışmalarını sürdürüyor.

Dijital insanlar Metaverse (Kurgusal Evren) yapısının temel bir parçası olacak

Greg Cross, dijital işgücünün meta veri tabanı geliştikçe endüstri ve iş haline geleceğini ve daha sonra daha fazla fayda olacağını kaydetti. Bu yüzden dijital insanlarla yaptıkları türde bir animasyon metaverse (kurgusal evren) yapısının temel bir parçası olacağını düşünüyor.

Son zamanlarda Mark Zuckerberg’in Facebook’un adını ‘Meta’ olarak değiştirmesiyle sanal gerçeklik teknolojisi metaverse yeniden gündem oldu. Metaverse (kurgusal evren) büyük teknoloji şirketlerinin, pazarlamacıların ve analistlerin son dönemde dillerinden düşürmedikleri bir sistem. İlk bakışta Sanal Gerçeklik (Virtual Reality VR) teknolojisinin geliştirilmiş bir versiyonu olarak görülebilir ama bazıları metaverse teknolojisinin internetin geleceği olduğunu düşünüyor.

“Aksiyon olmadan vizyon sadece bir hayal, vizyon olmadan aksiyon ise sadece bir aktivitedir. Vizyon ve aksiyon dünyayı birlikte değiştirebilir.”

Joel Barker


Gelecekte bizleri nelerin beklediğini düşünmekten öte bir adım olan bu gelişmeler yarınları yaratıyor. Başarılı olunur mu? Bilinmez ama insanlık bu aksiyonların üstünde yürüyor.

Yakın zamanda yayınladığımız İnsan beyninin çalışma prensiplerini ilham alan Nöromorfik işlemcileri haberini okumanızı tavsiye ediyoruz. Intel 2023’de Çıkması Planlanan “Loihi 2″yi Duyurdu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu