HaberlerİnternetMobil

Microsoft Akıllı Telefon Pazarından Çekiliyor mu?

Merhabalar,

teknoloji dünyasından son haberlerle devam ediyoruz, bu haftaki konumuz akıllı telefon pazarında kısa bir dönem popülerliği yakaladıktan sonra bir türlü başarıyı yakalayamayan Microsoft ve Windows Phone.

Microsoft hepimizin kabul ettiği dünyanın en büyük yazılım şirketlerinden biri. Dünya çapında hizmet veren milyarlarca kullanıcısı olan bu yazılım devi ilginçtir ki akıllı telefon pazarında bir türlü hedeflediği konuma ulaşamadı. Yıllar süren Nokia‘yıda içine alan bu süreçte bu sıralar Microsoft’un tamamen akıllı telefon piyasasından çekileceği konuşuluyor. Microsoft tarafndan resmen açıklanmasada kötü gidişin hızlandığını sektörü takip eden herkes tarafından biliniyor. 🙁

microsoft-windows-phone

Bilindiği gibi Microsoft, Nokia‘yı satın aldıktan sonra Windows Phone işletim sistemli akıllı telefonlarıyla kısa bir çıkış döneminden sonra durdurulamaz bir düşüşe geçti. Bunun en büyük sebebi uygulama mağazası, uygulamaların Windows Phone işletim sistemine geç gelmesi ya da hiç gelmemesi, gelen uygulamalarında demo halinde kısıtlı gelmesi ve bir süre sonra geri çekilmesi kullanıcıları çileden çıkaran bununla beraber güven vermeyen bir durumdu. Microsoft bu sorunu bir türlü çözemedi uygulama marketini maalesef geliştiremedi. Son hamle olarak Android uygulamalarını Windows Phone’da kullanabilme projesi tüm kullanıcıları heyecanlandırmıştı fakat bu proje de kısa sürede iptal edilince mevcut kullanıcılar ve Windows işletim sistemine sempati duyanlar da Microsoft işletim sistemine olan güvenini tamamen yitirdiğini söyleyebiliriz.

Microsoft geçen hafta 2016 son çeyrek gelir raporlarını yayınladı. Raporda Microsoft neredeyse girdiği tüm platformlarda, ürünlerde istikrarlı gelişimini sürdürmeye devam ediyor. Özellikle yazılım geliştirenlerin çok iyi bildiği .net platformlarında, veritabanı yönetim sistemlerinde kısaca VS(Visual) platformlarında satış ve geliştirme başarısını sürdürüyor. Bununla birlikte son yılların popüler teknoloji invasyonlarından olan bulut teknolojilerinde, azure yapılanmasıyla tüm platformlarda yer almaya çalışıyor ve önemli ölçüde gelişim gösteriyor. Gelgelelim Microsoft akıllı telefon piyasasına gelince işler olumsuz yönde beliriyor ve kara tablo ortaya çıkıyor. Rakamlar belirtilmemişsede şirket tarafından yapılan resmi açıklama satılan telefonlardan elde edilen gelir düşen satışlara bağlı olarak önceki yıldan %72 düşmüş olduğunu gösteriyor.

windows-lumia-akilli-telefon

Windows 8.1 ile başlayan sonraki serilerde çalkantılı sürece devam eden Windows Phone serüveni, Windows 10‘la zirveye ulaşır düşüncesinide kendi elleriyle sona erdirmiş görünüyor. Microsoft CEO’su Satya Nadella, Windows Phone ile akıllı telefon alanında başarısız olduklarını sonunda açıkladı. Bu açıklamayla beraber şirketin bundan sonra akıllı telefon pazarında farklı bir strateji izleyeceği konuşuluyor.

Microsoft, bu olumsuz gelişmelerden sonra Windows Phone işletim sisteminin geleceğini nasıl şekillendirecek merakla bekliyoruz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu