Haberlerİnternet

Microsoft Maluuba İle Yapay Zeka Girişimlerindeki Hızına Hız Katmayı Planlıyor

Microsoft yapay zeka girişimi Maluuba’yı satın aldı

13 Ocak 2017 tarihinde Microsoft Yapay Zeka ve Araştırma Grubu Başkan Vekili “Bugün Microsoft Al’nın  gelişimi için heyecan verici bir gün” diye başlayan Microsoft‘un resmi  blog sayfasında Maluuba‘yı satın aldıklarını duyurdu.

Microsoft’tan yapılan duyuru açıklamasında da derin öğrenmeden faydalanan ses ve görüntü tanıma teknolojisi için yeni hedeflerin belirlendiği ifade edildi. Şirket, Maluuba’nın bu hedeflerin gerçekleştirilmesinde önemli bir rol oynayacağının altını çizdi.

Maluuba‘nın geliştirdiği yapay zeka sistemi, metinleri neredeyse insanlar gibi okuyup anlayabiliyor.

Maluuba ilk tohum yatırımını 2012 yılında Samsung Ventures’tan 2 milyon dolarak almıştı. Ağustos 2015’te 9 milyon dolarlık Seri A yatırımına imza atan şirket Montreal şehrinde bir ofis daha açmıştı.

Sam Pasupalak ve Maluuba kurucu ortağı Kaheer Suleman, Yapay Zeka ve Araştırma organizasyonunun parçası olacak çok güçlü bir mühendislik ve araştırma ekibi oluşturdu. Birlikte, Maluuba‘nın çığır açan çalışması için daha büyük ölçekte erişebilir ve bilgisayarlar doğal olarak okuyabilir, yazabilir ve sohbet edilebilir yazılım geliştirmelerini hızlandıracaklarını söyledi.

Ek olarak, derin öğrenmede dünyanın önde gelen uzmanlarından biri olan Öğrenme Algoritmaları ve Öğrenme Algoritmaları için Montreal Enstitüsü başkanı Yoshua Bengio da Microsoft‘a danışmanlık yapacağını ve doğrudan etkileşime geçeceğini açıkladı.

Yoshua Bengio ile yakında çalışma fırsatı yakalayan Microsoft, Bengio’in öğrenme sistemleri uzmanlığından faydalanmak için sabırsızlıkla beklediklerini de ekledi.

Microsoft Maluuba ile Cortana’yı geliştirebilir


Maluuba’nın sistemi, Microsoft’un dijital asistanı Cortana’ya entegre edilerek kullanıcılara e-posta okumak gibi günlük işlerde yardımcı olabilir. Sadece içeriği değil, önemli bilgiyi de seçip çıkarabilen bir sistemin Microsoft’a kurumsal alanda da yeni fırsatlar sunacağı söylenebilir.

Microsoft da yaptığı açıklamada, bu fırsatların bazılarına dikkat çekiyor. Gelecekte profesyonel çalışanların şirketlerindeki en iyi vergi hukuku uzmanlarını bulmak için kayıtları taramasına gerek kalmayabileceğini belirten yazılım devi, bunun yapay zekâ tarafından güvenli ve hızlı biçimde gerçekleştirilebileceğini belirtti.

Bu yazı Microsoft blog ve birkaç forum sitelerinden özet ve alıntılar ile ortaya çıkmıştır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu