Genel

NASA: Orman yangınlarıyla mücadele edeceğiz

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), geliştirdiği orman yangınları programı ile uydu görüntülerini kullanarak itfaiyecilere yardımcı olacak. Bu teknoloji ile insanların orman yangınlarıyla ilgili gerçek zamanlı verilere doğrudan ulaşabileceklerini söyledi.

NASA yöneticisi Bill Nelson Yıllık Uzay Sempozyumu’nda yaptığı açıklamada, NASA’nın orman yangınları ile mücadele eden ekiplerin gerçek zamanlı verilere daha fazla ulaşabilmeleri için bir orman yangını programı geliştirmeyi planladığını belirtti.

”Asıl misyonumuz bu gezegeni korumaktır”

Nelson, “Asıl misyonumuz bu gezegeni korumaktır. Bu yüzden NASA yeni bir orman yangını programı yapmayı planlıyor. Program uydumuzdan ve hava gözlemlerimizden yani gökyüzündeki gözlerimizden yararlanacak. Teknoloji, yangınlarla mücadele eden kahramanları desteklemek için veriye dayalı araçlar geliştirecek. Onlar her çıkan yangını önlemeye çalışıyorlar” dedi.

“Open ET”

Nelson, eylül ayından itibaren NASA’nın dünya gözlem verilerini “Open ET” adlı yeni bir internet uygulamasıyla halka açık şekilde paylaşacağını belirtti. Open ET uygulaması ile paylaşılan verilerin orman yangınlarının yanı sıra su yönetimi konusuna da yardımcı olması planlanıyor. Çiftçilerin ve su yöneticilerinin verilere erişerek tarımsal su tüketimini belirleyebilecekleri belirtildi.

mevcut uydu ölçüm yöntemlerine göre daha ileri seviyede bir program olacağını belirten Nelson NASA’nın geliştirilen bu programla orman yangınlarında itfaiye ekiplerine daha iyi bilgiler vereceğini belirtti.

Orman yangınları ve çözümleri hakkında ki yazımıza göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu