Arşiv

OPPO 10x optik zoom teknolojisini tanıttı!

MWC 2017’de Çinli akıllı telefon üreticisi OPPO, standında normal boyutlarda bir akıllı telefon gövdesinde 5x optik zoom’lu çift kamera kurulumuna sahip bir prototip cihaz göstermişti bizlere. 

Zoom lens tasarımı konusunda CorePhotonics’den yardım alınmış ve ışığı dikey olarak yerleştirilmiş sabit kamera sensörüne yönlendirmek için 90 derecelik bir açısal prizma kullanılmıştı. Anlaşılan OPPO bu teknolojiyi daha da ileriye götürmüş.

Prototip olarak gösterilen 5x teknolojisi asla piyasaya sürülmedi ancak OPPO 5x zoomu tamamen es geçerek 10x zoom lens üzerinde çalışmalarına başlamış durumda yapılan duyuruya göre. 

Çin’li teknoloji kanallarının kaynaklarına göre OPPO’nun bir cihazı mı yoksa bir başka prototip mi sunacağı henüz belli değil. Ancak sızıntılara göre OPPO, Poseidon adını verdiği bir cihaz ile bu teknolojiyi bizlere sunacak. Snapdragon 855’den gücünü alacak olan cihazın GeekBench skoru ise 10.963

Her durumda, akıllı telefon kameralarındaki yakınlaştırma faktörlerinin yakın gelecekte hızla büyüyeceğini öngörebiliyoruz. Şubat ayında gerçekleştirilecek olan MWC 2019 etkinliğinde OPPO, ilk defa bu teknolojisini de göstermiş olacak bizlere. Ek olarak 10x zoom teknolojisinin aslında 5x zoom’dan scale edilmiş olduğunu da belirtmeden geçmeyelim. Kısacası ortada doğal bir 10x teknolojisi olmayacak.

OPPO’ya göre 15.9 ila 159 mm’ye eşdeğer olan bu teknolojinin aslında odak uzaklığı yaklaşık 27 mm değerlerinde. 

Bununla birlikte, “kusursuz” bir zoom yapmak, birçok mobil fotoğrafçı için cazip bir fikir. Umarız yakın gelecekte bu teknoloji ”gerçekten” seri üretime geçer ve biz içerik üreticileri için de güzel bir seçenek olur.

Kaynak: Teknolojioku

Başa dön tuşu