HaberlerYaşam

TSK’nin Göz Bebeği Milli Tank Altay Seri Üretime Geçiyor.

Sır Gibi Saklanan Altay Tankı Hakkında Bilgi

Ocak 2009’da projesi başlayan Altay Tankı ismini kurtuluş savaşında zamanın 5. Süvari Kolordu Komutanı olan Fahrettin Altay‘dan almıştır. Milli tankın ilk iki prototipinin 15 kasım 2012 tarihinde Türk ve dünya kamuoyuna tanıtılmıştı. Prototip aşamalarından sonra testlerine ve geliştirme çalışmalarına başlandı. Otokar, Savunma Sanayii Müsteşarlığı‘nın talebi üzerine, ana yüklenicisi olduğu ALTAY tankının seri üretimi için en son teklifini verdi. ALTAY‘ın seri üretimi için Otokar‘ın sunduğu bu son teklif, 250 adet ALTAY‘ın seri üretimi ve bunların entegre lojistik destek faaliyetlerini kapsıyor.

Altay Tankının Bilinen Özellikleri

Milli Tank Altay’ın Zırhı
Altay tankının zırhı çok gizli tutulan kompozit bir maddeden yapılmıştır. Zırhı da dünya standartlarına uygun şekilde tasarlanmış ve tankın en önemli kısımı olan ön kısımına ağırlık verilmiştir.

Milli Tank Altay’ın Silah ve Mürettebat Özellikleri

  • Altay‘ın üzerine takılı olan ana silahı MKEK 120 mm yivsiz bir toptur. Bu top Güney koreli bir şirket ile anlaşılarak yerli olarak üretilmiştir. Altay 3+ nesil ana muharebe tankıdır.
  • Tankın muharebe ağırlığı yaklaşık 65 ton olarak tahmin ediliyor.
  • Bağımsız süspansiyon sistemi sayesinde keskin manevra yapabilme, zor hava şartlarına dayanıklı ve 4 m suyun altında rahatlıkla hareket edebilmektedir.
  • Tankın iç ve dış iletişimini kesecek ve tankın elektronik sistemlerini sekteye uğratılabilecek elektromanyetik silahlara karşı donanımı mevcuttur.
  • 12,7mm ağır makineli tüfek ve Aselsan Sarp veya Aselsan Stamp diğer silahları olarak biliniyor.
  • Aselsan tarafından sağlanan son teknoloji bilgisayar sistemleri ile atış kontrol sistemi ve daha fazlasına sahip olan bir tank.

Altay’da Bulunan Akkor Savunma Sistemi

Tankın gittiğini düşünelim etrafında yuvarlak bir kupbe oluşuyor ve ister yakından ister uzaktan gelen bir füzeyi akıllı füzeler ile karşılık veriyor. Altay tankının içerisinde bulunan yerleşik olan diğer özelliklerden bahsedecek olursak;
Yaşam destek ünitesi bulunmakta, ilave mayın koruma kiti, yardımcı güç grubu, lazer uyarı sistemi, 360 derecelik farkındalık radarları, silah koruması, alan taraması ve 4 metre suyun içerisinde hareket edebilme özelliğine sahip. 5 ileri 3 geri vitesi bulunan Altay tankının silahlarından da bahsedelim; 12.7 milimetrelik bir makinalı tüfek, 7.62 milimetrelik başka bir makinalı tüfek ve 40 milimetrelik otomatik bomba atar. Mühimmat kapasitesi ise 400 adet 12.7 milimetre, 1000 adet 7.62 milimetre, 97 adet de 40 milimetrelik bomba kapasitesi vardır.

“ALTAY’IN TÜM TASARIM VE FİKRİ MÜLKİYET HAKLARI, TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NE AİT OLACAK”

Açıklamada görüşlerine yer verilen Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç, projenin hızla hayata geçirilmesinin ardından Türkiye’nin kendi ana muharebe tankına sahip olacağını belirtti.

Türk savunma sanayisine yeni teknolojiler ve yetenekler kazandıran ALTAY ile savunma sanayisindeki dışa bağımlılığın önemli ölçüde azalacağını aktaran Görgüç, “ALTAY‘ın tüm tasarım ve fikri mülkiyet hakları, Türkiye Cumhuriyeti’ne ait olacak. Milli ana muharebe tankımız için, yüzde 100 milli sermayeye sahip bir üretici olarak insan kaynağımız, deneyimimiz, bilgi birikimimiz ve teknolojimizle üzerimize düşeni en iyi şekilde yerine getirmeye hazırız.” ifadelerini kullandı.

İş ortakları: OTOKAR, ASELSAN, MKEK, ROKETSAN, HYUNDAI

Bu yazı sabah gazetesi ve birkaç forum sitelerinden özet ve alıntılar ile ortaya çıkmıştır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu