Haberlerİnternet

WannaCry 2.0 Tehlikesi Geçti Mi?

WannaCry 2.0 tehlikesi geçti mi diye akıllarda kalan bir çok soru işaretleri ve korkusu halen izlerini sürdürmekte. Dünya çapında birçok kullanıcıyı ve firmayı zarar uğrattı. Bitcoin üzerinden fidye isteyerek saldırıya maruz kalan kullanıcılardan ve firmalardan ücret talep etmekte.

WannaCry 2.0 Tehlikesi Geçti Mi?

WannaCry 2.0 Nedir?

Bu yazılım için Casus fidye yazılımı diyebiliriz. Sızdığı sistemler i veri lokasyonunu ve tüm sistem erişimini kilitleme ve engelleme yoluyla sistemine sızdığı kullanıcılardan veya firmadan fidye isteyerek kazanç sağlamayı amaçlayan casus yazılım türüdür.

WannaCry 2.0 Nedir?

WannaCry 2.0 durduruldu mu?

Dünya çapında büyük tehdit kaynağı oluşturdu ve sızdığı sistemlerde kullanıcıları şuana kadar 26 bin dolar zarara uğrattı. Üstelik aldığı fidye mağdurlarından %57’si fidyeyi ödemiş ancak %33’ü verilerini geri kazanamamış. İntegiltere’de MalwareTech kod adlı 22 yaşında ki genç araştırmacı casus yazılımı engellemeyi başardığını açıkladı. Genç yetenek BBC’ye yaptığı açıklamada WannaCry’ın kapatma düşmesi’ni keşfettiğini söylüyor ama tehlikenin yüzde 100 geçtiğini söylemek zor.

Microsoft konu hakkında ne açıklama yaptı?

Microsoft konu hakkında ne açıklama yaptı?

Microsoft’tan gelen en üst düzey açıklama, saldırının oldukça kritik olduğuna dikkat çekerken kullanıcıların Microsoft Security Bulletin MS17-010 güncellemesinin yapılmasını öneriyor. Brad Smith’in açıklamasına göre bu saldırı ABD’nin Tomahawk füzelerinin çalınmasına benzer bir durum ve kesinlikle üzerinde durulması gerekiyor. Bu tür saldırılara karşı teknoloji şirketleri kadar hükümetlerin ve kullanıcıların da sorumluluk sahibi olması gerektiğini ifade ediyor.

Microsoft Türkiye ise konuya ilişkin açıklamasında bu saldırıların faydalandığı zafiyete karşı ilk güncellemenin Mart ayında yayınlandığını hatırlatıyor. Kurumsal ve bireysel Windows kullanıcılarının yapması gereken güncellemeleri de tek tek paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu