HaberlerMobil

Yandex İlk Akıllı Telefonunu Tanıttı – Google’a Yeni Rakip

Daha önce Google’ın çıkarmış olduğu “Google Pixel” telefonuna internet dünyasındaki rakibinden geç de olsa karşılık geldi. Yandex şirketi ilk akıllı telefonunu tanıttı. Google pixel de olduğu gibi Yandex’in kendi servisleri cihazda varsayılan uygulama olarak geliyor.

Akıllı telefon piyasasındaki amansız rekabete yeni bir oyuncu katıldı. Rus internet devi Yandex, şirketin ilk akıllı telefonunu tanıtarak Asya ve Amerikalı şirketlerin hüküm sürdüğü pazara yeni bir soluk katmış oldu. Yandex.Phone olarak adlandırılan ilk model, orta segmentte varlık gösterecek.

Yandex.Phone
Yandex.Phone

Qualcomm Snapdragon 630 işlemciden güç alan cihazda 4GB RAM ve 64GB dahili depolama alanı bulunuyor. 5.65 inç ile günümüze göre nispeten küçük bir ekrana sahip olan cihaz, 16MP+5MP’lik çift arka kamerası ile seviyesine göre iyi bir fotoğraf performansı sağlıyor. Cihazın tasarımı ise seviyesine göre oldukça iyi duruyor.

Yandex.Phone ile ilgili asıl merak edilen konu şüphesiz ki yazılım olacak. Yandex, arama motoru ve çeşitli hizmetlerde Google’ın direkt rakibi. Buna karşın Yandex.Phone’un işletim sistemi kaçınılmaz bir şekilde Android. Ancak cihazın görsellerinden de anladığımız kadarı ile Yandex, kendi arama motorunu varsayılan olarak cihaza entegre etmiş durumda.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu