Genel

Yaşama elverişli ve yüzde 90’ı sularla kaplı yeni bir gezegen türü keşfedildi

Dünya dışı yaşamı arama çalışmalarını Güneş sisteminin dışına çıkaran Cambridge Üniversitesi’nden bilim insanları , Dünya’nın 2,5 kat büyüklüğe sahip ve yüzde 90’ı okyanuslarla kaplı yeni bir gezegen türü keşfetti. Hycean adı verilen bu gezegen türünde suyun varlığını tespit etti. Astrophysical Journal adlı dergide yayımlanan çalışma büyük ilgi gördü.

”İlk hayat belirtisini 2-3 yıla kadar tespit edebileceklerini duyurdu.”

Dünya dışı yaşamın varlığının kanıtlanabileceğini belirten uzmanlar, ilk hayat belirtisini 2-3 yıla kadar tespit edebileceklerini duyurdu.

Konu hakkında Cambridge Üniversitesi’nden araştırmanın başyazarı Dr. Nikku Madhusudhan, “Hycean’lar temelde hidrojen açısından zengin atmosferlere sahip su dünyalarıdır. Bu gezegenlere odaklanmak, Dünya’nın ötesinde yaşam bulma çabalarını hızlandıracaktır. Eğer, bu gezegenler yaşama elverişliyse iki ile üç yıl içinde ilk biyo-imzayı tespit edebileceğimize inanıyoruz” dedi.

”Ötegezegenlerin önceden düşünülenden çok daha fazla yaşamı barındırdığını ortaya çıkardı.”

Çalışma kapsamında bilim insanları, Dünya benzeri gezegenlerden daha çok sayıda ve gözlemlenebilir olan; sıcak okyanusla kaplı ve hidrojen açısından zengin atmosferlere sahip, “Hycean” adlı yeni bir yaşanabilir ötegezegen sınıfı tanımladı. Samanyolunda çok yaygın olan Hycean gezegenleri, ötegezegenlerin önceden düşünülenden çok daha fazla yaşamı barındırdığını ortaya çıkardı.

”Yüzde 90’ı sudan oluşuyor”

Çalışmanın yazarları Hycean gezegenlerinin hidrojen açısından zengin bir atmosfere, gezegenin kütlesinin en az yüzde 10’unu oluşturan kayalık bir çekirdeğe ve yüzde 90’a kadarını oluşturan bir su katmanına sahip olarak tanımladı.

Çalışamanın yazarları, bu gezegenlerin yıldızların etrafında kümelendiğini ve yaşamın gezegenlerin gölgeli tarafında bile mümkün olabileceğini söyledi.

Bununla birlikte, çalışmanın yazarları gezegenlerin tanımı gereği bir su tabakasıyla kaplı olacağından, Hycean’lardaki herhangi bir yaşamın mutlaka suda var olacağını söyledi. Ancak, Madhusudhan’a göre böyle bir yaşamın nasıl bir biçim alabileceği hala tartışmalı.

”Büyük boyutları onları incelemeyi kolaylaştırıyor.”

Kasım ayında faaliyete geçecek olan James Webb uzay teleskobunun da bu gezegenleri aramaya yardımcı olacağını söyleyen Madhusudhan; Dünya benzeri gezegenlerin küçük boyutunun, zayıf atmosferik imzalara yol açarak yaşam belirtilerini tespit etmeyi zorlaştırdığını söyledi. Hycean’ların büyük boyutları ise onları incelemeyi çok daha kolay hale getiriyor. 

“En azından mikrobiyal yaşam mümkün olmalı. Dünya’da yaşam böyle başladı”

Madhusudhan, “En azından mikrobiyal yaşam mümkün olmalı. Dünya’da yaşam böyle başladı” dedi.

Edinburgh Üniversitesi Astronomi Enstitüsü’nde ötegezegenler üzerine çalışan ve araştırmaya dahil olmayan Prof. Dr. Beth Biller, çalışmayı memnuniyetle belirterek, “Bugüne kadar keşfedilen ötegezegenler arasında böyle bir çeşitlilik var ve muhtemelen hayata ev sahipliği yapabilecek Dünya benzeri olmayan gezegenleri de incelemek gerçekten mantıklı bir yaklaşım” diye konuştu.

Keşfedilen en küçük ve en ağır beyaz cüce hakkındaki yazımıza göz atmanızda fayda var https://blog.merterelektronik.com/en-kucuk-ve-en-agir-beyaz-cuce-kesfedildi/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu