Merter Elektronik Blog

D-Led E-Led Nedir?

D-Led E-Led Nedir?

Merhabalar,

ülkemizdeki Tv servisleri tarafından en çok aranan ve orijinal takılması özellikle önerilen tv yedek parçaları arasında led tv panel ledleri bulunmaktadır. Led tv aydınlatma ledleri diğer bir deyişle led tv backlight çeşitleri her marka için ayrı ayrı üretilmektedir, aralarında bazı modeller ortak panel üreten firmalarda karşılaşılır genellikle bunlar aynı led tv panel ledlerini kullanabilirler. Led tv panel ledleri için dLed, eLed gibi terimlerde kullanılmaktadır.

Son yıllarda lcd led tv lerin arızalanmasıyla oluşan doğal süreçte led tv panel ledleri aynı tv panel çeşitleri gibi, tv elektronik malzemeleri arasında en popüler olan tv yedek parçaları olmuştur. Bir önceki “Led Tv Panel Ledleri Çeşitleri” yazımızda piyasadaki led tv panel led çeşitlerinden bahsetmiştik, bu yazımızda dLed nedir eLed nedir farklarından bahsedeceğiz.

d-Led Nedir?

Led tv ledlerinden d-Led, “Direct Led” in kısaltılmışı olarak kullanılmaktadır.  d-Led mimarisi Led arka aydınlatma modülü difüzörün arkasına yerleştirilmiştir dolayısıyla panele ışık doğrudan ekranın altından verilir. D-Led’lerde kontrast çok daha yüksektir avantajlarına ek olarak bölgesel karartmayı kontrol edilebilir dezantajlarına gelince d-Led lerin maliyeti yüksektir ve panel kalınlığı diğer led tv panel ledlerinden biraz daha kalındır.

d-led nedir

e-Led Nedir?

E-Led, “Edge Led” ın kısaltılmışı olarak kullanılmaktadır. Son yıllarda üretilen Lcd Led Tv lerin üretiminde e-Led ler daha fazla karşımıza çıkmaktadır. e-Led led tv panel ledleri, diğer tip led tv panel ledlerinden gözle görülür en büyük farkı yapı olarak şerit üzerinde daha fazla lede sahip olmalarıdır. e-Led ler oldukça ince bir çubuk üzerinde sık şekilde konumlandırılmıştır. eLedler diğer led tv panel ledlerine göre panele çerçeve şeklinde monte edilmektedir. eLedlerin avantajları çok incedir, düşük güç tüketirler ve doğal olarak maliyetleri düşüktür. Dezavantajlarına gelince parlaklıktaki ışığın dağılım dLed lerin seviyesinde değildir ve eLed led tv ledleri bölgesel karartmayı desteklememektedir.

e-led nedirE-Led lerin d-Led lere göre aynı zamanda d-Led lerin de e-Led lere göre avantajları ve dezavantajları vardır. Üretici firmalar ağırlıklı olarak kullandıkları panel türüne ve tv segmentine göre seçimlerini d-led ya da e-led lerden yana kullanmaktalar.

Led tv panel ledleri hakkında bilgilendirici yazılarımıza devam edeceğiz siz de Merter blog’ta olmasını düşündüğünüz konuları bizimle paylaşabilirseniz seviniriz.

 

Kaynak: haier.com

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2019 MERT-ER ELEKTRONİK SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ. All Rights Reserved.