Uydu Alıcısı

Uydu Alıcı Nasıl Ayarlanır?

Uydu alıcı nasıl ayarlanır? Konusu merkezi sistemli konutlarda oturan, yeni uydu alımı yapan, yeni televizyona uydu bağlamak isteyen kullanıcılar tarafından merak edilen önemli bir konudur. Uydu alıcı ayarlama işlemi ne kadar karmaşık görünse de işlem olarak oldukça basit bir sistemdir. Sırasıyla uydu alıcı ayarlamaya göz atalım.

Uydu Alıcı Kurulumu Nasıl Yapılır?

Uydu alıcı kurulumuna çanak anteninizden gelen kabloyu uydu cihazınızın arka kısmında bulunan yuvarlak girişli alana yerleştirerek başlayınız.

Sonrasında uydu cihazınızın içinde bulunan çift girişli skart kablosunun birini uydunuza diğerini televizyonunuza skart girişlerine zarar vermeden takınız.

Son olarak televizyonunuzu ve uydunuz açarak televizyonunuzun uzaktan kumandası ile MENU tuşuna başın anten ayarlarından yeni uydu ekleme seçeneğine giriş yaparak kurulumu başlatınız. Kurulum bu kadar kolay ve basittir.

Mini Uydu Alıcı Kurulumu Nasıl Yapılır?

 • Almış olduğunuz uydunun içerisinde bulunan skart kablosunu televizyonunuza takıp, skart kablonuzun diğer ucunu prize takınız.
 • Çanak anteninizden gelen uydu alıcı kablosunu televizyonunuzdaki yuvaya takınız.
 • Dairesel görünüme sahip olan ışık yanan ufak uydunuzu televizyonuna sabitleyiniz.

Mini uydu alıcılarında genel olarak Türksat 4A kanalları otomatik olarak yüklü olur Ancak antenlerinin yönüne ve bulunduğunuz konutun yerleşim sistemine bağlı olarak kanalların otomatik yüklenmediğini görebilirsiniz. Bu durumda Türksat 4A kanallarının yüklenmesini sizlere sırasıyla anlatalım.

Uydu Alıcı Nasıl Ayarlanır?
Uydu Alıcı Nasıl Ayarlanır?

Türksat 4A Uydu Ayarlama Nasıl Yapılır?

Türksat otomatik arama seçeneğinden şebeke arama kısmını otomatik olarak seçmeniz halinde kanallar taratılmış ve televizyonunuza aktarılmış olur. Fakat herhangi olumsuz bir durumla karşılaşmanız yine söz konusudur. Türksat 4A manuel kanal kurulumu için yapmanız gerekenler aşağıdaki gibidir.

 • Frekansı 11844 olarak seçiniz.
 • Polarizasyonu Dikey – V – olarak seçiniz.
 • Sembol oranını 2222 olarak işleyiniz.
 • Frekansı 11747 olarak seçiniz.
 • Polarizasyonu Yatay – H – olarak seçiniz.
 • Sembol oranını 27500 olarak seçiniz.
 • FEC 5/6 olarak seçilmelidir.
 • Şebeke arama kısmını kumandanızın yan tuşları ile Açık olarak işaretleyiniz.

Girmiş olduğunuz manuel kanal seçiminden sonra kanallarınızı sorunsuz olarak almaya başlamış olursunuz. Ayrıca LNB ayarlarında değişiklik yapmayınız. LNB ayarlarında daha önce değişiklikler yapıldıysa Fabrika Ayarları kısmında sistemi sıfırlayınız. Ayarlarınızdan şifresiz seçeneğini seçiniz ve 500 ila 650 arası kanal akışınız gerçekleşmiş olacaktır.

Kolay Türksat Uydu Kurulumu Nasıl Yapılır?

Kolay bir Türksat uydu kurulum işlemini tarafınıza basitçe anlatalım. Uzaktan kumandanızda yer alan MENU kısmına tıklayınız. Sonra OPS seçeneğini seçiniz. Uzaktan kumandanızı yan tuşları ile kurulum seçeneğine gelerek kumandanızdan OK tuşuna basınız. Yan tuşlar ile kolay kurulum seçeneğine gelerek OK tuşuna tekrar basınız. İşlem sonrasında kanallar otomatik olarak yüklenmeye başlayacaktır.

Türksat 42 Uydu Ayarları Nasıl Yapılır?

Türksar 42 uydu ayarlarını televizyonunuzdan uzaktan kumanda yardımıyla uydu alıcınıza ait kurulum ve ayarlar seçeneğinden tek kanal arama butonuna OK tuşu ile tıklayınız. Tek kanal arama kısmının alt menüsünde yer alan uydu bölümüne Türksat 42 Eve Türksat Ankara Paket parametrelerini uzaktan kumanda yardımıyla manuel olarak yazınız. Network Search olan şebeke aramayı kumandanızın yan tuşları ile açık olarak seçiniz. Girmiş olduğunuz manuel bilgiler ile kanallarınız otomatik olarak uydu alıcınıza yüklenmiş olur.

Türksat 42 E LNB Frekansı Kaçtır?

Türksat 42 E LNB frekansı için 27 Türksat 42 E seçeneğini seçiniz. Sonrasında alt kısımda bulunan 28 transponder’a tıklayarak giriş yapınız. Ekranınızda açılan 29 adet frekans listesinde 12380(V/R) 27500 frekansını bularak istediğiniz Türksat 42 E LNB frekansına ulaşmış olursunuz.

Uydu Alıcı Nasıl Ayarlanır?
Uydu Alıcı Nasıl Ayarlanır?

Türksat 42 E Frekansından Türksat 4A Frekansına Nasıl Geçilir?

Türksat 42 E frekansından Türksat 4A frekansına geçiş yapmanız olduğundan daha kolaydır ve teknik servis gerektirmeyen bir geçiştir. Dört adımda Türksat frekansları arası geçiş aşağıdaki gibidir.

 • Uzaktan kumandanızdan MENU tuşundan kanal ayarlamaları kısmına tıklayınız. Giriş yaptığınız seçenekten tüm kanalları siliniz.
 • Daha sonra MENU kısmından uydu seçeneğine giriş yapınız ve Türksat 42 E seçeneğinin hali hazırda seçilmiş olduğunu kontrol ediniz.
 • MENU kısmından kanal arama seçeneğine giriş yapıp arama kutusuna OK tuşu ile basınız.
 • Karşınıza çıkan ekrana Türksat 4A frekans bilgilerini girerek frekanslar arası geçişinizi gerçekleştiriniz.

Neta Uydu Alıcısı Nasıl Ayarlanır?

Neta HD 6400 Türksat 4A uydusu ayarlama işlemi diğer uydu ayarlama işlemleri ile aynıdır. Uzaktan kumanızın MENU tuşuna basınız. Kurulum seçeneğine gelerek OK tuşuna basınız. Manuel arama seçeneğinin alt menüsü olan düzeltme seçeneğine tıklayınız. Şebeke arama seçeneğine gelerek OK tuşuna basınız. Ekranınıza kanallar otomatik olarak gelecektir. Gelen kanalların listeni kontrol etmeniz halinde menüyü kaydet seçeneğine gelerek uzaktan kumandanızın OK tuşuna basınız. İşlem başarıyla gerçekleşmiş olur.

Silinen Kanalları Uyduma Nasıl Yüklerim?

Silinen kanallarınızı geri getirmek basit bir işlemdir. Televizyonunuz açık haldeyken uzaktan kumandanızı da yanınızda bulundurunuz. Silinen kanalların geri yüklenmesi aşağıdaki gibidir.

 • Uzaktan kumandanızda bulunan MENU tuşuna basınız.
 • MENU kısmında bulunan yayın seçeneğine giriş sağlayınız.
 • Kurulum ya da uydu ayarları seçeneklerinden hangisi bulunuyorsa o seçeneğe giriş yapınız.
 • Çıkan ekrandan manuel arama seçeneğine giriş yapınız.
 • Çıkan ekrandan şebeke arama ya da TP arama seçeneklerinden hangisi bulunuyorsa o seçeneğe giriş yapınız.
 • Kaydet tuşuna basınız.
 • Silinen kanallarınız otomatik olarak geri yüklenmiş olacaktır.

Uydu alıcı nasıl ayarlanır? Sorusuna detaylı ve anlaşılır bilgiler verilmiştir. Uydunuzun markasını belirledikten sonra uydu tipinize göre işlemler sürdürmeniz gerekir. Gerekli skart kabloları ile montaj işleminizi bitirdikten sonra uydu kanal ayarlama tüm uydularda aynı sistemde ilerler. Uzaktan kumandanızın MENU kısmında yer alan seçenekler ile uydunuza ait tüm işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Uydu alıcı ayarlama konularında yer alan maddeleri dikkatlice kontrol ederek uyguladığınızda teknik servise ihtiyaç duymadan işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu