Merter Elektronik Blog

Access Point ve Router Nedir? Arasındaki Farklar Nelerdir?

12.08.2016
39.488
Access Point ve Router Nedir? Arasındaki Farklar Nelerdir?

Merhabalar,

Son zamanlarda mobil cihazların hayatımızdaki yeri arttıkça yaşam alanlarındaki teknolojik terimlere her geçen gün yenisi ekleniyor. Bunlardan evlerimizde ofislerimizde en çok kullandığımız modem, access point, router, switch gibi network bileşenleridir. Access point ve router ne olduğu ve nerde kullanılacağı en fazla kafa karıştıran cihazlardır.

Son kullanıcıların Access Point ve Router farkları konusunda eksik bilgiye sahip olmaları normaldir. Kullanım alanları bakımından iki cihazında aralarında farklılıklar vardır, kullanım alanlarında birbirlerine üstünlükleri ya da dezavantajları olabiliyor. Bu yazımızı access point ve router karışıklığına açıklık getirmek amacıyla yazıyoruz. Öncelikle her iki cihazıda özetleyelim.

access-point-ve-router-arasindaki-farklar

Access Point Nedir?

Access Point adı üstünde Türkçesi “Erişim Noktası” anlamına geliyor. AP cihazları birden fazla bilgisayarı mobil cihazı akıllı telefonları kısaca internete erişebilen tüm cihazları internete bağlayan cihazların ortak ismidir. Access Point ler genellikle kablolu bağlantıları kablosuz bağlantılara çevirmek için kullanılır. AP lerin kablolu interneti kablosuz wifi internete çevirme özelliğinin yanısıra sinyal tekrarlayıcı “Repeater” olarak ta kullanılabilir. Access Pointler de Repeater modu genellikle iç mekanlarda uç noktalara internet erişimi sağlamak amacıyla ya da kablo kirliliği yaşamak istemeyen kullanıcılar tarafından tercih edilmektedir. AP ler iç mekan ve dış mekan olarak ortam şartlarına özel üretilmektedir. Dış ortam Access Point ler kötü hava koşullarında sinyal sürekliliği sağlamak amacıyla özel çalışma prensibiyle üretilmektedir iç ortam ürünlerine göre dayanıklılığı üst seviyededir.

Access Point modellerini aşağıdaki linkten inceleyebilirsiniz.

https://www.merterelektronik.com/Access-Point-Router,LA_3807-2.html

access-point-nedir

Router Nedir?

Router Türkçesi “Yönlendirici” anlamına geliyor. Router, her iki ağ arasında bağlantı kuran iletişimi ve yönlendirmeyi sağlar. Yönlendirme ya da yönetme işlemi bir veri paketinin bir istasyondan diğerine yolunun belirlenmesi ve bu yol sürecinde verinin sorunsuz şekilde yerine teslim edilmesi olarak tanımlanabilir. Ağdaki bilgisayarların yönlerini bulmalarını sağlar yani bir ağdaki ip paketlerini bir ağdan diğer bir ağa taşıma işini yapan network donanımıdır. Ağda cihazların ip dolaşımlarını yönlendirirken paketlerin en sağlıklı şekilde switch ten porta iletilmelerini sağlar. Router lar büyük ağ yapılarında ağ trafiğini düzenleyen en önemli network ekipmanları arasındadır.

Router modellerini aşağıdaki linkten inceleyebilirsiniz.

https://www.merterelektronik.com/Access-Point-Router,LA_3807-2.html

router-nedir

Access Point ve Router Arasındaki Farklar Nelerdir?

Access Point ile Router arasında yapısal ve işlevsel birçok fark bulunuyor fakat iş satın alma noktasına geldiğinde kullanıcılar bu iki ürün arasında nasıl tercih yapacaklarını bilemiyorlar. Genellikle kablosuz internet ihtiyacı bulunan kullanıcıların bu tarz bir sorunla karşılaştığını görüyoruz. Yazımızı netleştirebilirsek Router seçmenizin başlıca nedeni bir internet bağlantısını kendi ağınızı kurarak ağa bağlanacak bilgisayarlara paylaştırma işlemi olarak düşünebilirsiniz. Acces Point ler genellikle tekrarlayıcı olarak kullanılacağı için üzerinde bir DHCP modülü bulunmaz. Bundan sebeptir kullanıcılara bir IP vermeyeceği için internet bağlantısını kullanıcılara yayma işlemini yapamaz. Sadece olan bağlantıyı güçlendirmek ve daha fazla alana yaymak için kullanılırlar. Eğer evinizde veya ofisinizde kablosuz bir Router var ise kablosuz ağ kurulumu için AP kullanabilirsiniz.

Bu önemli olduğunu düşündüğümüz konuyu açıklamaya çalıştık yine de soru işaretleri varsa aşağıdaki yorum bölümünden sorularınızı bize iletebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 21 YORUM
 1. Hasan baran dedi ki:

  faydalı bir yazı tebrikler

 2. Çağrı dedi ki:

  Merhaba

  Mevcut evde bulunan bir modem diğer odalarda sinyal yetmediği için güçlendirme işlemi yapmak istiyorum yani bunun için access point mi yoksa Router cihazına mı bir ihtiyacımız vardır.

  1. Yönetici dedi ki:

   Merhaba, access point almanız gerekmektedir. Access point modellerimize bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz. Ayrıca 0212 570 5353 numarasından bize ulaşabilirsiniz.
   https://www.merterelektronik.com/Access-Point-Router,LA_3807-2.html

 3. Fethi dedi ki:

  Merhaba,
  Evdeki modeme bağlı bir portan masatüstü bilgisayara internet gidiyor. Pc ,’ye giden ethernet kablosunu bir cihaza takıp oradan hem pc’ye hemde de mobil cihazlara internet vermek için hangisi gerekli ? Anlattığınızdan Router olmalı diye anlıyorum doğru mudur ?

  1. Yönetici dedi ki:

   Merhaba, Access Point gereklidir.Powermaster PWR-07 Bu linkteki ürün işinizi görecektir.

 4. Muhlis dedi ki:

  Bulunduğum yere internet bağlanamıyor mesafe en az 12 km. telefon sorunlu çekiyor, yakın bir köyde internet kullananlar var onlardan alabiliyorum ama kendime ait olmuyor oda en az 2 km. ne gibi cihazlar almamlazım bildirirseniz sevinirim.

  1. Yönetici dedi ki:

   Merhaba dış mekan access point ürünlerini tercih etmeniz gerekmektedir.

 5. Mert dedi ki:

  merhabalar , 4 katlı bir binadayız modemimiz 1. katta bulunuyor 2. ve 3. kata internet vermek istiyoruz bunun için ne yapmamız gerekiyor.

  1. Yönetici dedi ki:

   Merhaba katlara ethernet kablosu çekmeniz en sağlıklısı olacaktır. 2 adet access point alarak interneti dağıtabilirsiniz.

   1. Mert dedi ki:

    ethernet kablosu çekme durumumuz yok yani modem salonda bir sürü odadan geçmesi gerekiyor.
    access point alarak en üst kata cıkartabilirmiyim interneti yani 2 kat yukarıya bir üst kattan modem hizasında 2 , 3 diş çekiyor internet en üst katta yine modem hizasında 1 diş geliyor gidiyor .

    1. Yönetici dedi ki:

     Merhaba, kablosuz olarak malesef çıkartmanız mümkün değildir.

 6. Hakan dedi ki:

  Telefobum 6 kattaki modeme bağlanıyor biz ise 2 kattatız fakat sinyali çok zayıf diyorumki bir cihaz alayım çekim gücü fazla olsun telefonumdan kablosuz wifi bağlansjn telefonuma yani evin içine kablosuz dağıtsın böyle bir cihaz varmı ne kadar verim alabilirim

  1. Yönetici dedi ki:

   Merhaba access point alarak kablo ile bağlantı kurup kablosuz dağıtmanız en doğrusu ve verimlisi olacaktır.

 7. Mesut dedi ki:

  Merhaba
  Öncelikle değerli bilgileriniz için teşekkürler.
  Bir noktada kameram var, 12 km uzaklıkta bir birini gören bir noktam daha var.
  Kameranın olduğu noktaya a noktası diyelim
  Diyerinede b noktası.
  A noktasındaki veriyi b noktasına taşımak, aynı anda a noktasından b noktasına internet göndermek istiyorum.
  Bunun için önerileriniz nelerdir.
  Şimdiden tsk.

  1. Yönetici dedi ki:

   Merhaba iletişim numarası bırakırsanız detaylı bir şekilde yardımcı olabiliriz. Teşekkürler

 8. Uğur dedi ki:

  Paylaşım için teşekkürler.

  1. Yönetici dedi ki:

   Rica ederiz. Değerli yorumunuz için.

 9. İsobaba dedi ki:

  Merhabalar,
  Çalıştığım kurumda görev yaptığım birime ethernet ile internet geliyor. Ben bunu TP-Link marka bir router bağlayarak hem yazıcıları kablosuz paylaştırmak hem de kablosuz internet olarak kullanmak istedim. Ancak cihazlar router’a bağlanıyor ancak internet erişimi yok. Birime internet sanırım bir switch üzerinden veriliyor. Acaba atladığımız kısım nedir?

  1. Yönetici dedi ki:

   Merhaba, öncelikle access point kullanmanızı öneririz. Büyük ihtimalle çalıştığınız kurumda Ip yapılandırması mevcuttur. Kurulum yaparken kurumunuzda kullanılan Ip ve Dns bilgilerini cihazınıza girmelisiniz.

 10. Eren dedi ki:

  Evimde internet kullanıyorum karşı komşum da istiyor ortak olucak bunun için ne gereklidir acaba arada 12m yol var yolun karşısında şimdiden teşekkürler

  1. Yönetici dedi ki:

   Merhaba komşunuzun ethernet kablosu çekip access point vasıtası ile interneti sağlıklı bir şekilde kullanabilir. Aşağıda linkteki ürün işinizi görecektir.
   https://www.merterelektronik.com/Powermaster-PWR-07-300-Mbps-Access-Point-Repeater-Kablosuz-Router,PR-50878.html

Copyright © 2019 MERT-ER ELEKTRONİK SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ. All Rights Reserved.