Ağ ÜrünleriYazılar

Access Point ve Router Nedir? Arasındaki Farklar Nelerdir?

Merhabalar,

Son zamanlarda mobil cihazların hayatımızdaki yeri arttıkça yaşam alanlarındaki teknolojik terimlere her geçen gün yenisi ekleniyor. Bunlar evlerimizde ofislerimizde en çok kullandığımız modem, access point, router, switch gibi network bileşenleridir. Access point ve router ne olduğu ve nerde kullanılacağı en fazla kafa karıştıran cihazlardır.

Son kullanıcıların Access Point ve Router farkları konusunda eksik bilgiye sahip olmaları normaldir. Kullanım alanları bakımından iki cihazında aralarında farklılıklar vardır, kullanım alanlarında birbirlerine üstünlükleri ya da dezavantajları olabiliyor. Bu yazımızı access point ve router karışıklığına açıklık getirmek amacıyla yazıyoruz. Öncelikle her iki cihazıda özetleyelim.

access-point-ve-router-arasindaki-farklar

Access Point Nedir?

Access Point adı üstünde Türkçesi “Erişim Noktası” anlamına geliyor. AP cihazları birden fazla bilgisayarı mobil cihazı akıllı telefonları kısaca internete erişebilen tüm cihazları internete bağlayan cihazların ortak ismidir. Access Point ler genellikle kablolu bağlantıları kablosuz bağlantılara çevirmek için kullanılır. AP lerin kablolu interneti kablosuz wifi internete çevirme özelliğinin yanısıra sinyal tekrarlayıcı “Repeater” olarak ta kullanılabilir. Access Pointler de Repeater modu genellikle iç mekanlarda uç noktalara internet erişimi sağlamak amacıyla ya da kablo kirliliği yaşamak istemeyen kullanıcılar tarafından tercih edilmektedir. AP ler iç mekan ve dış mekan olarak ortam şartlarına özel üretilmektedir. Dış ortam Access Point ler kötü hava koşullarında sinyal sürekliliği sağlamak amacıyla özel çalışma prensibiyle üretilmektedir iç ortam ürünlerine göre dayanıklılığı üst seviyededir.

Access Point modellerini aşağıdaki linkten inceleyebilirsiniz.

https://www.merterelektronik.com/kategori/access-point-router

access-point-nedir

Router Nedir?

Türkçe dilinde Router “Yönlendirici” anlamına geliyor. Router, her iki ağ arasında bağlantı kuran iletişimi ve yönlendirmeyi sağlar. Yönlendirme ya da yönetme işlemi bir veri paketinin bir istasyondan diğerine yolunun belirlenmesi ve bu yol sürecinde verinin sorunsuz şekilde yerine teslim edilmesi olarak tanımlanabilir. Ağdaki bilgisayarların yönlerini bulmalarını sağlar yani bir ağdaki ip paketlerini bir ağdan diğer bir ağa taşıma işini yapan network donanımıdır. Ağda cihazların ip dolaşımlarını yönlendirirken paketlerin en sağlıklı şekilde switch ten porta iletilmelerini sağlar. Router lar büyük ağ yapılarında ağ trafiğini düzenleyen en önemli network ekipmanları arasındadır.

Router modellerini aşağıdaki linkten inceleyebilirsiniz.

https://www.merterelektronik.com/kategori/access-point-router

router-nedir

Access Point ve Router Arasındaki Farklar Nelerdir?

Access Point ile Router arasında yapısal ve işlevsel birçok fark bulunuyor fakat iş satın alma noktasına geldiğinde kullanıcılar bu iki ürün arasında nasıl tercih yapacaklarını bilemiyorlar. Genellikle kablosuz internet ihtiyacı bulunan kullanıcıların bu tarz bir sorunla karşılaştığını görüyoruz. Yazımızı netleştirebilirsek Router seçmenizin başlıca nedeni bir internet bağlantısını kendi ağınızı kurarak ağa bağlanacak bilgisayarlara paylaştırma işlemi olarak düşünebilirsiniz. Acces Point ‘ler genellikle tekrarlayıcı olarak kullanılacağı için üzerinde bir DHCP modülü bulunmaz. Bundan sebeptir kullanıcılara bir IP vermeyeceği için internet bağlantısını kullanıcılara yayma işlemini yapamaz. Sadece olan bağlantıyı güçlendirmek ve daha fazla alana yaymak için kullanılırlar. Eğer evinizde veya ofisinizde kablosuz bir Router var ise kablosuz ağ kurulumu için AP kullanabilirsiniz.

Bu önemli olduğunu düşündüğümüz konuyu açıklamaya çalıştık yine de soru işaretleri varsa aşağıdaki yorum bölümünden sorularınızı bize iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu