DonanımHaberler

Televizyonlarda 8K Dönemi Resmen Başladı!

Teknoloji devi LG, Güney Kore’de dünyanın ilk 8K OLED TV’sinin satışına başladığını resmi olarak duyurdu. Kuzey Amerika ve Avrupa’da ise satışlar yılın ilerleyen dönemlerinde başlayacak. LG’nin en büyük OLED TV olan 88Z9 8K OLED TV, özellikleri ile dikkatleri üzerine çeken bir ürün olarak karşımıza çıkıyor.

Televizyonlarda 8K dönemi başladı!

88 inç OLED TV’deki görüntüler, 8K Ultra HD (7680 x 4320) çözünürlük sayesinde hiç olmadığı kadar netlik sunuyor. Bu netlik Full HD’nin piksellerinin 16 katına ve UHD’nin de 4 katına eşit derecede diyebiliriz. LG’nin yeni nesil televizyonu şirketin ikinci nesil A9 8K akıllı işlemcisinden gücünü alıyor.

Bu işlemci derin öğrenme algoritmaları ile milyonlarca içeriği analiz ederek görüntü ve ses kalitesini yükseltebiliyor. Böylelikle kullanıcıya en iyi tv deneyimi sunuyor.

İşlemci ayrıca ortam ışığını tespit eden bir ışık sensörünün desteğiyle birlikte görüntünün parlaklığını otomatik olarak ayarlayabiliyor. LG 88Z9 model ismi ile karşımıza çıkan cihaz, etkileyici ses performansıyla da izleyenlerin, görüntüyle daha fazla bütünleşmesini sağlıyor.

Lg 8K Tv

Sanal 5.1 surround ses sağlayacak şekilde iki kanallı sesi karıştırabilen akıllı bir algoritma ile destekleniyor TV. Filmlerde iyileştirilmiş ses efektleri, müzikte derin bas ve spor karşılaşmalarında daha anlaşılır ses oluşturmak gibi özelliklerde cabası. 

LG 8K OLED TV, Dolby Vision ve Dolby Atmos desteği ile geliyor. Her bir nesnenin sesini üç boyutlu bir ortamda sunan Dolby Atmos ses teknolojisi etrafınızdaki akustiği güçlendirerek sesin sizin etrafınızda 360 derece hareket etmesini sağlıyor ve bulunduğunuz ortamı her yönden sarıyor. Firma 8K TV sahiplerine derinlemesine bir sinema deneyimi sunmayı hedef olarak belirlemiş adeta kendisine. 

Televizyon ayrıca ALLM’i (otomatik düşük gecikme süresi modu), değişken yenileme oranı (VRR) ve eARC’yi (iyileştirilmiş ses dönüş kanalını) de destekleyen altyapıya sahip. Cihazın ön sipariş fiyatı şimdilik 34,000 dolar olarak açıklanmış durumda. 


https://www.teknolojioku.com/guncel/televizyonlarda-8k-donemi-basladi


İlgili Makaleler

Başa dön tuşu