Kumanda Çeşitleri

Akıllı Kumanda Nasıl Ayarlanır?

Bir uydu alıcısını ya da bir başka televizyon gibi elektronik cihazları çalıştırmak için akıllı kumanda nasıl ayarlanır? Ve nasıl kullanılır gibi konular her zaman merak konusudur. Her cihaz için orijinal bir kumanda bulunur ancak aynı anda tüm cihazların kontrolünü sağlamak için son yıllarda daha çok tercih edilen akıllı kumandalar çok daha işlevsel özelliklere sahip.

Akıllı Kumanda Nedir?

Orijinal biçiminde, akıllı uzaktan kumanda da alıcıyı kontrol eder ayrıca birden fazla cihazın kontrolünü sağlar. Gerekli programlamadan sonra bu akıllı uzaktan kumanda, televizyon, müzik sistemleri, uydu alıcısı, DVD gibi birçok cihazı kontrol etmeyi sağlar. Akıllı bir uzaktan kumanda kullanmak, orijinal kumandaların kırılması, kaybolması gibi durumlarda da tercih edilebilir.

Akıllı kumanda ile kontrol etmek istediğiniz cihazı kurmak için şu iki adımı tamamlamak gerekir;

  • Akıllı kumandanın kontrol ayarlarının yapılarak kullanıma hazır hale getirilmesi
  • Akıllı kumandanın cihazlara uygun olarak kodlanması

Tamamlanması gereken bu iki adımdan sonra akıllı kumanda rahatlıkla kullanılabilir.

Akıllı Kumanda Ne İşe Yarar?

Uzaktan kumandalar, akıllı TV’lerin internet bağlantı özellikleri sayesinde sadece TV kanalları değil; Tüm görsel medya kanalları ve dizi platformlarını bünyesinde barındırdığı için oldukça geniş bir ürün yelpazesine sahiptir. TV uzaktan kumandaları söz konusu olduğunda, ilk ortaya çıkan geleneksel kumandalar, yerini daha az düğmeli, daha küçük ama daha işlevsel uzaktan kumandalara bırakmıştır.

Televizyonlar, uzaktan kumanda üzerindeki birçok buton ile kontrol edilmek yerine, kumanda üzerinde bulunan bir veya birden fazla buton sayesinde ekrandaki talimatlara tıklanarak çalışan cihazlar haline gelmiştir. Bu bakımdan yeni nesil TV uzaktan kumandaları, fare olarak işlevlerinde eski sürümlerinden farklıdır.

Akıllı Kumanda Nasıl Ayarlanır?
Akıllı Kumanda Nasıl Ayarlanır?

Akıllı Kumanda Nasıl Kodlanır?

Akıllı kumanda ile hangi cihazın kontrolü sağlanmak isteniyorsa kumandanın tuşuna basarak söz konusu cihazın seçilmesi gerekir. Televizyon tuşu, uydu tuşu, ses sistemi tuşu gibi tuşlar tercih edilmelidir. Seçimi yaptıktan sonra kod düğmesine iki saniye kadar süre ile basıldığında kırmızı ışık yanacaktır.

Kırmızı ışığın yanmasının ardından seçeceğiniz cihazın kod numarasını girmelisiniz. Şimdi uzaktan kumandayı denemek için fonksiyon tuşlarını ve güç düğmelerini deneyin. Örneğin fonksiyon tuşlarını denerken bir şey eksikse veya düzgün çalışmıyorsa listedeki aşağıdaki kodu deneyin.

Akıllı Kumanda Ayarı Nasıl Yapılır?

Dilediğiniz cihazın kod numarasını girip onayladıktan sonra artık kumanda kullanıma hazır hale getirmek için ayarlanmalıdır. Sayı tuşları ile 1111 arandıktan sonra kırmızı ışık yanıp sönmeye başlayacaktır. Akıllı uzaktan kumandayı yapılandırmak istediğiniz cihaza doğrultun. Cihaz kapanır kapanmaz KOD tuşuna hızlıca 2 saniye basılı tutun. Bu işlemden sonra daha önce yanan kırmızı ışık sönmelidir. Kırmızı ışık söndükten sonra artık kullanıma hazır bir akıllı kumanda sahibi olacaksınız.

Akıllı Kontrol Sıfırlama

Akıllı kumanda ile uyumlu hale getirilen cihazdan vazgeçmek isteyebilirsiniz bunu için kumandanın sıfırlanması yani resetlenmesine gerek vardır. Sıfırlama prosedürü için sıfırlamak istediğiniz düğmeye basarak sürüklemek ve dilediğiniz cihazı seçmek gerekir. Daha önce kumandaya ayarlanan cihazların birini ya da tamamını sıfırlayabilirsiniz.

Sıfırlamak için KOD düğmesine yaklaşık 2 saniye basılı tuttuğunuzda kırmızı ışık yanmaya devam edecek ve bu haldeyken de dört tane sıfırı tuşlamanız gerekecek. Bu işlemde 0000 tuşladıktan sonra kırmızı ışık sönecektir. Işığın sönmesi resetleme işleminin başarıyla yapıldığı anlamına gelir.

Akıllı Uzaktan Kumanda Televizyona Nasıl Bağlanır?

Akıllı bir kumandanız varsa televizyon aldığınızda kutudan çıkan kumandayı kullanmanıza gerek kalmaz. Söz konusu akıllı kumandayı televizyona bağlayarak daha özgürce kullanabilirsiniz. Smart Remote yazılımını kullanarak bir TV’ye bağlamak için uygulamayı telefonunuzdan açın ve yeni bir cihaz ekleyin. Ek işlemde TV’niz izlenecek; Görünmüyorsa veya manuel olarak eklemek istiyorsanız TV’nin IP adresini girebilirsiniz.

Akıllı Uzaktan Kumandanın Özellikleri

Adından da anlaşılacağı gibi, akıllı uzaktan kumandalar, farklı işlevlere sahip olan ve diğer uzaktan kumandaların yapamayacağı uzaktan kumandaları kopyalamak için kullanılır. Bu kontrollere akıllı denmesinin nedeni, tüm kontrolleri kopyalamaları değil, birçok basit fonksiyonla kontrolleri kopyalamak için kullanılmalarıdır.

Günümüz teknolojisi bir süredir insanlar için yenilikler geliştirmiş ve bu yenilikleri insanların kullanımına açmıştır. Burada amaç, kullanıcıların konforunu, güvenini ve değişim taleplerini karşılamaktı. Otomasyon sistemlerinin yaygınlaşması ve otomatik kapı açma ve kapama sistemlerinin yaygınlaşmasıyla birlikte günümüzde bu uzaktan kumanda sistemlerini birçok alanda kullanıyoruz.

Akıllı Kumanda Nasıl Kullanılır?

Akıllı uzaktan kumandanın kullanılması için öncelikle yapılandırmak gerekir. Kumandayı yapılandırmak istediğiniz cihaza doğrultarak kod tuşuna basılmalı ve yanan kırmışı ışığı gördükten sonra kod numarası girilmelidir. İşlemi tamamladıktan sonra kumandayı test edebilirsiniz.

Akıllı Kumanda Nasıl Ayarlanır?
Akıllı Kumanda Nasıl Ayarlanır?

Akıllı Uzaktan Kumanda Alırken Nelere Dikkat Edilir?

TV’lerin işlevlerini yerine getirebilmesi için doğru TV uzaktan kumandasını seçmek çok önemlidir. Aksi halde uyumsuzluk nedeniyle herhangi bir işlem yapamayan bir cihaz sizin için çok yanlış bir tercih olacaktır.

Akıllı kumanda satın alırken dikkate alınması gereken unsurları şu şekilde sıralanabilir;

  • Televizyon ile uzaktan kumanda uyumluluğu, dikkate alınması gereken en önemli faktördür.
  • TV’nin markası kadar modeline de dikkat edilmelidir; Mevcut seri için uzaktan kumanda seçilmelidir.
  • Eski uzaktan kumandayı satın alınan yenisiyle karşılaştırarak, aynı tuş kombinasyonuna sahip olup olmadığını öğrenmelisiniz.
  • TV markasından başka bir uzaktan kumanda alırsanız her cihaza uyumlu olacağından kesinlikle emin olmalısınız. Akıllı cihazlarda bu kriter oldukça değişkenlik gösterebilmektedir.
  • İnternet denetimleri, ekran klavyesini kullanmayı kolaylaştıran seçeneklere öncelik vermelidir.
  • TV ayarlarını kolayca yapmanızı ve ayarlamalar yapmanızı sağlayan TV uzaktan kumandası, birçok yönden kullanım kolaylığı ve izleme deneyimini kişiselleştirme olanağı sağlayacaktır.
  • Tüm bu detaylar dikkatlice incelendikten ve TV’nin tüm özellikleri belirlendikten sonra beklenti ve ihtiyaçlarınıza uygun bir TV uzaktan kumandası bulmanız çok kolay hale geliyor.

Son zamanlarda, uzaktan kumandalar sadece kanalları değiştirmenize değil, aynı zamanda internette gezinmenize, çevrimiçi drama platformlarına erişmenize ve hatta arama motorlarında arama yapmanıza izin veren çok önemli elektronik araçlar haline geldi. Bu nedenle doğru uzaktan kumandalar ile bilgisayarınızda yaptığınız çoğu şeyi büyük bir TV ekranının rahatlığıyla yapabilirsiniz.

Akıllı Kumanda Fiyatları

Akıllı TV’lerin her bütçeye uygun hale gelmesi ve birçok varyant sunan seçeneklerle TV uzaktan kumandası, bu kadar dijital çok yönlülüğe sahip cihazlara uygun versiyonları ile ön plana çıkmıştır. Her marka, çok düğmeli sisteme alışmış olanlar ve ekrandan kontrol etmeyi daha kolay bulanlar için TV kontrol yeteneklerini çeşitlendirdi.

Ayrıca dizileri de bulunan televizyonlar için uzaktan kumandalar, bireyin kendine özgü ihtiyaç ve beklentilerine göre farklı işlevler sunan bir tasarıma sahiptir. Markalar ile her TV’ye uygun uzaktan kumanda seçeneklerini kolayca bulabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu