Genel

Orman Yangınları Çözüm ve Önlemleri!

Afet türlerinden sadece biri olan yangınlar şu sıralar ülkemiz ve dünyamız üzerinde yıkıcı etkiler bırakmaktadır. İnsanlar ve diğer canlıların yaşamlarını etkileyen, imkanlarını kısıtlayan bu durum doğal varlıklarımızı da kötü etkilemektedir. Genel anlamda bu yazımızda Orman yangınları sorunundan çok bu sorunun çözümü ve önlemleri hakkında konuşmamız daha doğru olacaktır. Son zamanlarda yangın söndürme teknolojileri hakkındaki gelişmelerden de bu yazımızda bahsedeceğiz.

Afet Nedir ?

Yaşamsal alanlarımızı etkileyen, hayatımızın durmasına sebep olan imkanlarımızın durdurmaya yetmediği, ekonomik ve sosyal sorunlar ortaya çıkaran doğal veya insan kaynaklı büyük felaketlere afet denir. Hızlı, bir anda gelişebileceği gibi (deprem, sel, çığ, yangınlar vb.) yavaş da gelişebilir (kuraklık, kıtlık vb.). Bunlar doğal afetlerdir. Bunun dışında insan kaynaklıda gelişebilir (nükleer, biyolojik, kimyasal kazalar, yangınlar vb.).

Görüldüğü gibi yangınlar hem doğal hem de insan kaynaklı gelişebiliyor. Peki yangın nedir ? orman yangınların sebepleri nelerdir? çözüm ve önlemleri yazımızda sıralayacağız.

Yangın Nedir ?

maddenin ısı ve oksijenle birleşmesi sonucu oluşan yanma reaksiyonlarının neden olduğu doğal afet diye tanımlanan yangınlar; oluştukları yerlerde can mal kayıplarının yanı sıra doğal, yer üstü varlıklarımızı da olumsuz etkilemektedir. Özelikle orman yangınları dünyamızın ekolojik dengesine ağır darbe vurmaktadır.

Orman yangınlarını ortaya çıkaran sebepler ve bu sebeplerin ortaya çıkmaması için alınacak önlemleri öğrenmemiz çok önemli. Bu konuda bilinç yaratabilirsek yaşama şans tanıyabiliriz.

Orman Yangınların Sebepleri

Yangınların sebeplerine baktığımızda doğal ve insan kaynaklı olarak ikiye ayırabiliyoruz.

Doğal Sebepleri

Gerçekleşen yangınların %15’i doğal sebeplerden kaynaklanmaktadır. Yaşamın var olduğu günden bugüne kadar gerçekleşen bu yangınların sebepleri;

 • Volkanik faaliyetler.
 • Yıldırımlar.
 • Meteor çarpması.
 • Yakın yerlerde olan yangınlar.
 • Tutuşabilen ot ve yangını yayabilen hayvanlar.
 • İklim değişikliği.

İnsan Kaynaklı Sebepleri

İnsanların bilinçli yada bilinçsiz hareketlerinin sonucu olan bu yangınlarda, insan ihmâline bağlı olarak oluşmaktadır. Yaşanan yangınların büyük bir oranı insan kaynaklıdır. Bu yangınların genel sebepleri;

 • Koruma önlemlerinin alınmaması.
 • Sorumsuzca doğaya atılan sigara izmariti, kibrit çöpü ve benzeri atıklar.
 • Piknik kuralarına uyulmaması, bu sırada çocukların ateşle oynamaları.
 • Bölge halkının bilinçsizliği.
 • Art niyetli, kasıtlı hareketler.
 • Sabotaj, Terör.
 • Ormanlardan ve yanan alanlardan kazanç sağlanmak istenmesi.
 • Yangın çıkarma ihtimali düşükte olsa, cam ve cam kırıklarının doğaya atılması.
 • Ülkeler arasında çıkan savaşlar.
 • Endüstri, Tarım Faaliyetleri.

Görüldüğü gibi orman yangınlarında insan faktörü büyük rol oynuyor. Özelikle Koruma önlemlerinin alınmaması sebeplerin başında geliyor. Yağmurun yağacağını öngörüp şemsiyesini yanına alan insanın, yangını öngörmeyip tedbirler almaması, ihmal etmesi bir cinayettir. Sonuçları yaşama dokunacak her aksiyon değerlidir.

Alınması Gereken Önlemler

 • Yangın çıkma ihtimali yüksek yerler belirlenmeli ve güvenli alanlara dönüştürülmeli.
 • Yangın riskinin büyük olduğu aylarda ormana giriş çıkışlar daha kontrolü olmalı gerekirse kapatılmalı.
 • Herhangi bir yangın riskine karşı; Yangın söndürme uçağı, yangın söndürme tüpleri, yangın söndürme topları, ışık kaynakları bulundurulmalı.
 • Yangın ihtimali için alanlara yakın yangın birimleri kurulmalı. Teknolojik imkanlarla bu birimler donatılmalı.
 • Orman çevresinde yaşayanlar eğitilmeli.
 • Ormanlarımızda gözetleme kuleleri kurulmalı. Telefon çekmeyen alanlara ihbar hatları çekilmeli.
 • Ormanları ziyaret edenlerin kurallara uyması sağlanmalı. Gerekirse bu kurallara uymayanlar yasal işlem başlatılmalı.

Gerekli önlemleri aldığımızda insan kaynaklı yangınların yanında, doğal kaynaklı olaylarında önüne geçebiliriz. Doğada yaşayan, yaşayışlarıyla bizlerde hayret uyandıran, sevindiren canlıların yaşamını koruruz. Unutmayalım ki zamanında müdahale insan hayatını kurtardığı gibi ormanlarımızın da hayatını kurtarır. Olayın büyümesine engel olur.

Çözüm ve önlemler konusunda bilgilendirmeler yaptığımız bu yazıda, Orman yangınlarına müdahale konusunda son zamanlarda geliştirilen teknolojiler hakkında da bahsetmekte faydalar var.

Orman Yangınlarına Müdahalede Teknolojinin Rolü

Orman yangınlarına müdahale edenlerin işine yarayacak yeni gelişmeler var. Son zamanlarda yangın söndürme alanında ortaya çıkan bazı teknolojik ürünler bu alanda çalışan, mücadele veren insanların ellerini kuvvetlendirecek. Bu konuda ki bazı gelişmeler şöyle;

Yapay Zeka

Yarının yapay zekasından yararlanarak yangınları önlemeye yönelik tahminler geliştirmek için çalışmalar yapılıyor. Geçmiş yangınların bilgileri yüklenerek oluşabilecek yangınların olası senaryolarıyla sonradan gerçekleşebilecek yangınların o an ki seyri ve olası seyrin yönü kestirilmeye çalışılıyor. Bu gelişme ile hızlı tahliyelerin ve doğru müdahalelerin gerçekleşmesi isteniyor.

Sanal Gerçeklilik

Yangın söndürecek itfaiye ekipleri ve eğitim almak isteyecek kişiler için hazırlanan sanal gerçeklilikle, gerçeğine yakın deneyimler yaşatılıp, yangın anında en doğru müdahalelerin yapılması planlanıyor.

Robotlar

Gelişen robot teknolojileri yarının dünyasının işlerini kolaylaştıracak. Yangın alanında robot kullanımı yaygınlaşabilir. İnsanların müdahaleye zorlandığı alanlarda görev yapacak bu robotlar; hem yangın söndürmeye hem de görüntü alarak bilgi vermeye yarayacak. Bu sayede can kayıplarının yaşanmaması, yangının hızlı savuşturması hedefine ulaşılabilecek.

İHA ve Drone

Son zamanlarda güzel gelişmelerin gözlemlendiği bir diğer teknoloji alanı İHA’lar ve drone’lerdir. İnsansız, uzaktan kullanımı mümkün kılan bu teknolojiler, bizlere yangınlarda hızlı müdahale ve insanların yangın sırasında ulaşamadığı zor alanlara ulaşma imkanı tanıyor. Özelikle drone’lerin hareket kabiliyeti yangınlara müdahale konusunda bu bölümde çalışan görevliler için çok yararlı olacak.

Yaşamak! Bir ağaç gibi tek ve hür.
Ve bir orman gibi kardeşçesine,
bu hasret bizim…

Nazım Hikmet

Kardeşliği, özgürlüğü bize öğreten. Yaşamın en güzel renklerini içinde barından ormanlarımız. Evrende yaşamın olduğunu bildiğimiz tek yer olan mavi güzel gezegenimizin yeşil elbisesi. Onu korumak, yarınlara taşımak her insanın vazifesi olmalı. Suyunu içtiğimiz, havasını aldığımız doğaya en azından bunu borçluyuz. Bu perspektiften bakar, yaşama bir pencere açarsak içimize dolacak, yaşanacak güzellikleri yarınlara taşırız.

YAŞAMA ŞANS TANI !!! ORMANLARA SAHİP ÇIK !!! ?????????????????‍♀️⛰??????

Siz de değerli yorumlarınızla çözüme ortak olabilir yeni fikirlerle bu mücadeleye el verebilirsiniz… 🙂

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu