Donanım

Araç İçi Kamera Montajı Nasıl Yapılır? (Adım Adım Anlatım)

Günümüzde sıklıkla kullanılan araç içi kamera montajı nasıl yapılır? Konusunda merak edilen detaylar bulunmaktadır. Aracınızı çalıştırdığınız andan itibaren kaydetmeye başlaması beklenen araç kameralarının en iyi şekilde montajının yapılması ve sorunsuz bir kullanım sunması herkesin beklentisidir.

Araçla seyir halindeyken ses ve görüntü almaya yarayan ve yaşanabilecek olan her dürümü anında kaydeden araç kameraları günümüzde oldukça önemsenmekte ve daha fazla kullanılmaktadır.

Araçlar Kamera Sistemleri Nedir?

Aracı çalıştırdığınız andan itibaren ne kadar dikkatli kullanırsanız kullanın, kaza yapma riskiniz olabilir. Ne kadar dikkatli olursanız olun, talihsiz bir günle karşılaşırsanız, kazanan o an geliyorum demez ve mutlaka sizi bulur. Elbette kimse bir kaza yaşamak istemez ancak olası bir kaza durumunda haklılığınızı ve olayın ayrıntılarını araç kamara sistemleri ile ispatlama şansınız olacaktır.

Araçların seyir halindeyken ve çalışır durumdayken kayıt yapma özelliği olan araç kameraları geniş açılış ayarları ile tüm ayrıntıları anında kaydedecek ve hafızasına alacaktır. Aracınız için kamera sistemi satın almak istiyorsanız piyasada birçok marka ve model kamera sistemi bulunmaktadır ancak bunların doğru şekilde montajı da büyük önem taşır.

Araç İçi Kamera Montajı Nasıl Yapılır?
Araç İçi Kamera Montajı Nasıl Yapılır?

Araç Kamerası Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Araçta bulunan kamera sistemleri öncelikle araç kullanıcılarının güvenliği için oldukça önemlidir. Ancak bu güvenli sistemlerin kolay kuruluma imkan vermesi ve kurulumundan sonra da sorunsuz ve kaliteli kayıtlar yapması herkes tarafından önemsenir. Araç kamerası satın alınırken dikkat edilecek ve tercih edilecek bazı durumlar söz konusudur.

Satın alınacak bir araç kamerasından ilk beklenen özellikler şunlar olmalıdır;

 • Hafıza alanı dolduğunda ilk kayıtları silerek yerine kayıt yapması
 • Geniş, rahat ve net bir görüntü sunması
 • Yüksek çözünürlüklü videolar kaydetmesi
 • Araç park halindeyken de koruma ve güvenlik önlemi taşıması
 • Wifi bağlantısı ile veri aktarımına izin vermesi
 • Araç takip mesafe uyarı sisteminin bulunması
 • Kolay montaj ve kaliteli aksesuar özelliklerinin bulunması

Bu kamera sistemleri, trafik durumunu izlemek, kaza kanıtlarını toplamak ve yolcuları ve sürücüleri izlemek için oldukça kullanışlıdır. GPS’li güvenlik kameraları ile çalışanlar için güvenli sürüş önemlidir.

Araç Kamera Sistemi Kullanma

Kamera sisteminin görüş açısı, bir kaza anında aracın dışını da kapsayacak şekilde ayarlanabilmektedir. Kamera sistemi araçları, işaretleri ve insanları rahatlıkla görebilir. Bu fotoğrafları bir kaza durumunda polis veya sigorta şirketi ile paylaşmanız mümkün.

Aracınız satın alma anında hurdaya ayrılmıştır ve çevresinde herhangi bir güvenlik sistemi bulunmamaktadır ve bu konuda araçlardaki kamera sistemleri sizin için büyük can damarınız olabilir. Bu kadar zor bir durumla karşılaşmamak için araç içerisine kamera sistemi kurmanız gerekiyor.

Araç Kamerasının Montajı Nereye Yapılır?

Araçlarınız için aldığınız kameranın kalitesini ortaya koyan bir diğer durum da kolay ve işlevsel şekilde montajının yapılabilir olmasıdır.

Araç kameralarının farklı yerlere farklı şekillerde montajı yapılabilir bu alanlar şunlardır;

 • Ön cama montajı yapılan araç kameraları
 • Ön cama kurulan iş ve dış çekim yapan kamera sistemleri
 • Sadece dış çekime izin veren ön cam araç kamerası
 • Arka cam ya da tampona montajı yapılan kameralar

Araç kameraları ile hem ön görüntü hem de arka görüntü alabilme imkanı olduğu gibi aynı zamanda da araç içi görüntü almak mümkündür. Bunun için doğru yere doğru şekilde montajının yapılması gerekir.

Araç Kamera Montajı Yapılırken Nelere Dikkat Edilir?

Araç içine montajı yapılacak olan kameranın sürücü ya da yolcunun görüşünü engellememesi ve kalabalık bir görüntü oluşturmaması önemlidir. Kamera bulunduğu yerde işlevini yerine getirirken adeta kendisini unutturacak kadar görülmelidir.

Araç kameralarının montajı yapılırken dikkat edilmesi gereken hususlar şunlar olmalıdır;

 • Ön cama araç kamerası montajı yapılırken istenilen görüntü açısının doğru ayarlanması gerekir. En iyi görüntü için de araç kamerası ön camın en üst kısmına yerleştirilmelidir.
 • Araç kamerası ile hem araç içinde hem de araç dışında görüntü almak için iki yönlü çekime imkan veren kameralar tercih edilmelidir.
 • Arka görüş kamerasını takarken tamponu ya da arka camı tercih edebilirsiniz. Ancak bu konuda arka camın en üstüne de yerleştirmek mümkündür.
 • En doğru açıdan en iyi görüntünün alınması için montajın nereye yapılacağına son derece dikkat edilmelidir.

  Araç İçi Kamera Montajı Nasıl Yapılır?
  Araç İçi Kamera Montajı Nasıl Yapılır?

Araç Kamera Montajı Nasıl Yapılır?

Kontrol kameranız monitörlü bir model ise görüntü kalitesini ve görüş açısını deneme yanılma yoluyla tespit edebilirsiniz. Seçtiğiniz lokasyonun performansını kamera görüntüsüne bakarak test edebilirsiniz.

Araç kameraları montajını yaparken dikkat edilmesi gereken işlem basamakları şunlardır;

 • Kameranın dışarıdan görünmemesi sağlanmalı bunun için de çıkıntı kalmamasına dikkat edilmelidir.
 • Araç camlarının kirlenmesi hakinde araç sileceğinin temizlenebileceği bir yere yerleştirilmelidir.
 • Araç kamerasının görüşünü engelleyecek herhangi bir durum olmamalıdır
 • Kamera kabloları, araç tavan plakası ile ön cam arasındaki bağlantı noktasından kenara doğru düzgünce çekilmelidir.
 • Kapı contasının iç kısmı kenardan aşağı inen kamera kablosunun gizlemek için kullanılmalıdır
 • Araç kameraları montajı yapılırken elektriğin alınacağı araç çakmaklığına zemin altında düzgünce kablo çekilmeli ve etrafta görüntü kirliliği oluşturulmamalıdır.

Kabloların sarkmaması, kameranın sağlam şekilde yerinde durması, sallanmaması montajı yapılırken dikkat edilecek konular arasındadır.

Adım Adım Araç Kamera Montajı

Araçlarınız için satın alacağınız araç kamera sistemlerinin kalitesi ne kadar önemlisiyse montajı da o kadar önemlidir. Kaliteli bir kameranın iyi ve doğru şekilde montajı yapılmadığı takdirde istenen verim alınamaz.

Araç kamera sistemlerinin doğru şekilde montajının yapılması için izlenecek işlem adımları şunlardır;

 • İstenen görüntü için en iyi montaj yerinin tespit edilmesi ve karar verilmesi gerekir
 • Kamera şarj cihazının çakmaklığa kabloları görünmeyecek şekilde çekilmelidir
 • Döşenen kabloların ayaklara takılmaması ve görüntü kirliliği oluşturmaması için direksiyon altındaki boşluklar verimli şekilde kullanılmalıdır
 • Kapı kenarlarında bulunan lastik bantlardan kablolara yol yapılmalıdır
 • Kamera kabloları iz bırakmayacak şekilde üst tavan ile ön cam arasındaki yuvaya yerleştirilmelidir.
 • Burada bir tornavidaya bir bez sararak lastikleri çıkarabilirsiniz.
 • Çıkartılan kauçuk arasına kablolar özenle yerleştirilmelidir.
 • Tavan ile cam arasına kabloyu sıkıştırıp kablo ucunun dikiz aynasına kadar uzan kalması sağlanmalıdır

Bu aşamada cihazı şarj cihazına bağlayın ve en iyi resmin nerede çekildiğini, silginin kamera yerini silip atmadığını, HGS’nin resme girip girmediğini dikkate alarak kamerayı kurmak istediğiniz yeri seçin.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu