Yaşam

EBA Tv Frekans Bilgileri TRT Uzaktan Eğitim 2022

Koronavirüs salgınına karşı önlemler çerçevesinde geçtiğimiz hafta Milli Eğitim Bakanlığı tarafından eğitim sistemine ara verilmişti ve Milli Eğitim Bakanımız Ziya Selçuk tarafından eğitimlere uzaktan devam edileceği bilgisi paylaşılmıştı. Konuyla ilgili uzaktan eğitimler 23 Mart 2020 tarihinde EBA Tv den yayınlanmaya başlayacak. Bugün itibariyle EBA Tv test yayınlarına başladı. MEB in açıklamasına göre TRT üzerinden EBA Tv 3 farklı kanal 6 ayrı frekanstan 3’ü HD, 3’ü de SD yayın yapacak.

Yakından Kumanda Uzaktan Eğitim

TRT EBA Tv frekans bilgileri

TRT-EBA Tv Frekans Bilgileri

Öğrenciler için EBA Tv ilkokul, ortaokul ve lise 23 Mart 2020 Pazartesi gününden itibaren uzaktan eğitime başlayacak. Tüm düzeylerde dersler, 20’şer dakika olarak yayınlanacak ve aralarda 10’ar dakikalık etkinlik kuşakları olacak. Derslerle ilgili detaylı bilgilere eba.gov.tr sitesinden ulaşabilirsiniz.

TRT EBA Tv Frekans Bilgileri:

TRT EBA Tv uydu frekans bilgileri
TRT EBA Tv Uzaktan Eğitim Uydu Frekans Bilgileri

Yayınların Türksat Uydu Parametreleri Nelerdir?

HD Alış bilgileri: Alış frekansı: 12.084 MHz, Polarizasyon : Yatay (H) Sembol oranı : 13.750 FEC : 2/3

SD Alış bilgileri: Alış frekansı: 11.916 MHz Polarizasyon : Dikey (V) Sembol oranı : 30.000 FEC : 3/4

Eğitim Kanalları Uydu Ayarları Nasıl Yapılacak?

SD (Standart çözünürlük): TRT-EBA TV İlkokul SD, TRT-EBA Ortaokul SD, TRT-EBA TV Lise SD kanalları, Türksat uydusu üzerinden 1916 MHz, Vertical (Dikey), Sembol Oranı: 30.000 FEC:3/4 parametreleri ile yayınlanmaktadır. TKGS (Türksat Kanal Güncelle Sistemi) sistemine sahip uydu alıcılarda ya da uydu alıcılı televizyonlarda TRT-EBA TV İlkokul SD 89. kanaldan, TRT-EBA TV Ortaokul SD 90. kanaldan, TRT-EBA TV Lise SD 91. kanaldan izlenebilecek.

HD (yüksek çözünürlük): TRT-EBA TV İlkokul HD, TRT-EBA TV Ortaokul HD, TRT-EBA TV Lise HD kanalları, TÜRKSAT uydusu üzerinden 12084 MHz, Horizontal (Yatay), Sembol Oranı:13750 FEC:2/3 parametreleri ile yayınlanacak. TKGS sistemine sahip olan uydu alıcılarda ya da uydu alıcılı televizyonlarda TRT-EBA TV İlkokul HD 86. kanaldan, TRT-EBA TV Ortaokul HD 87. kanaldan, TRT-EBA TV Lise HD 88. kanaldan izlenebilecek.

TKGS Olmayan Cihazlarda SD Kanal Bulma Nasıl Yapılacak?

1916 MHz frekansında geçmişte tarama gerçekleştiren ve daha sonra listesindeki kanalları silmeyenler, daha önce 11916 Mhz frekansında yayın yapan uydu alıcısı ya da uydu alıcılı televizyonunda TRT-EBA TV İlkokul SD, TRT-EBA TV Ortaokul SD, TRT-EBA TV Lise SD kanalını görecektir. Eğer bu kanallar listede görünmüyorsa, 11916 MHz, Vertical (Dikey), Sembol Oranı:30.000 FEC:3/4 parametrelerini uydu alıcısına ya da uydu alıcılı TV’ye girerek manuel tarama yöntemiyle ya da Türksat’ın şebeke arama sağladığı frekanslarda şebeke arama kısmını açık yaparak tarama yöntemiyle TRT-EBA TV İlkokul SD, TRT-EBA TV Ortaokul SD ve TRT-EBA TV Lise SD yayınları bulunabilir.

TKGS Olmayan Cihazlarda HD Kanal Bulma Nasıl Yapılacak?

Uydu alıcılarda ya da uydu alıcılı televizyonlarda 12084 MHz, Horizontal (Yatay), Sembol Oranı:13750 FEC:2/3 parametrelerini girerek manuel (elle) tarama yöntemi ya da Türksat’ın şebeke arama sağladığı frekanslarda Network Search (Şebeke Arama) kısmını açık yaparak tarama yöntemiyle TRT-EBA TV İlkokul HD, TRT-EBA TV Ortaokul HD ve TRT-EBA TV Lise HD yayınları bulunabilir.

Sık Sorulan Sorular

SD Uydu Alıcım Var, Kanalları İzleyebilecek miyim?

Evet, her 3 kanal da aynı zamanda SD yayın sağlayacaktır.

Çakışan Yayınlar Olduğunda Ne Yapacağım?

İki çocuğum var ama tek televizyonum var ne yapacağım?
Yayınlar ilgili kanalda 1 veya 2 kez tekrar edecektir. Tekrarlayan yayın akışı da yine aynı kanaldan öğrenilebilecektir. Bu akışlar doğrultusunda hangi çocuğunuzun, hangi saatlerde televizyonu takip edebileceğini planlayabilirsiniz. Ayrıca “eba.gov.tr” üzerinden yayınlanan içeriklerin kayıtlarına ulaşılabilecek.

Şifreli Platform Hizmeti Veren D-Smart, Tivibu Uydu ve Digiturk (Türksat Aboneleri) Eğitim Yayınlarını Nasıl Takip Edebilir?

Türksat uydularından şifreli platform hizmeti veren D-Smart, Tivibu Uydu ve diğer şifreli Türksat uydusu platformları da kendi akıllı kanal sıralamasına eklemek suretiyle yayınları abonelerine iletecek.

Uydu Alıcımda Bu Frekans Var Ama Yayınları İzleyemiyorum Ne Yapmalıyım?

Uydu alıcınızda manuel kanal ekleme bölümünde yukarıda belirtilen frekansları girerek tekrar aratmanız gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu