Genel

Araç İçi Kamera Nasıl Çalışır?

Araç içi kameralar son dönemde popüler olmuş ve insanların araç içi kamera nasıl çalışır? incelemesi yapmasına neden olmuştur. İnsanlar trafikte her zaman için tehlike altındadırlar ve mutlaka kendilerini korumaları gerekir. İnsanlar trafikte normalden daha sinirli olabilirler. Bu da kazaların beraberinde gelmesine neden olabilir.

Dolayısıyla araç içi kameralar bu gibi durumlarda büyük bir kurtarıcıdırlar. Araç içi kameralarını kullanmak isteyenlerin bu kamera sisteminin nasıl çalıştığını bilmesi gerekir. Araç içi kameralar kontak açıldığı zaman kayda başlarlar.

Akünün bitmemesi için kontak kapandığında kayıt durur. Montaj işlemlerinin yapılabilmesine de imkan tanır. Belli bir kapasiteye sahip olarak kayıt yaparlar. Bu kayıtları daha sonradan izleyebilmek mümkündür. Bu da meydana gelebilecek olan kazaların kontrol altına alınabilmesini sağlar.

Araç İçi Kamera Neden Gereklidir?

Araç içi kameraları kullananların temel nedeni kendi güvenliklerini sağlamak istemeleridir. Bunun yanı sıra araç içi kameralar sadece hareket halinde değil hareket etmezken de kayıt yapılabilmesini sağlar. Sonradan izlenebilecek olan bu kayıtlar araç hırsızlıklarının önüne geçer.

Bundan dolayı mutlaka gereklidir ve araç sahibi olanların edinmesi gerekir. Çok fazla marka ve model çeşidi vardır. Satın almak isteyenler kaliteli bir hizmet alabilmek açısından buna uygun bir seçim yapmalıdırlar.

Araç İçi Kamera Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Araç içi kamera kullanmak isteyenler bu sistemi satın almak istediklerinde dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır.

Araç içi kamera satın almak isteyenlerin dikkat etmesi gereken durumlardan bazıları şunlardır;

 • Araç içi kamera satın alacak olanlar mümkünse döngüsel kayıt yapan modelleri tercih etmelidirler. Bu sayede kayıt kapasitesi dolsa da kayıt edilmeye devam edilebilir.
 • Geniş açılı olan araç içi kameralar alınarak görüş alanının çok fazla olduğu modeller tercih edilebilir. Bu sayede etrafa daha çok hakim olunabilir.
 • Full hd kayıt imkanı sunmalıdır. Bu şekilde kaliteli görüntüler elde edilebilmesi mümkündür.
 • Şarjı dayanıklı olan modellere yönelmek gerekir. Bu da sık sık kayıt yapılıp yapılmadığı konusunda şüpheler yaşanmasının önüne geçer. Araç içi kamera satın alacak olanların mutlaka bu özelliklere dikkat ederek seçimler yapması gerekir. Bu şekilde çok daha kaliteli ürünlere ulaşabilmek de mümkündür.

  Araç İçi Kamera
  Araç İçi Kamera

Araç İçi Kamerası Kullanım Amacı Nedir?

Araç içi kameralarının farklı kullanım alanları mevcuttur. Araç içi kameralar trafiği izlemek, olası kazalarda kanıt olarak kullanmak, sürücü ya da yolcu izlemek için kullanılırlar. Bazı şirketler çalışanların güvenliğine çok fazla dikkat ederler. Bunun için araç içi kamerası kullanımlarına çok dikkat ederler. Kullanım amacı bunlar araç için kameralarının hayati önemi vardır ve kullanımlarına çok fazla dikkat etmek gerekir.

Araç İçi Kamera Ne Kadar Kayıt Yapar?

Araç için kameralarda farklı modeller vardır. Bu modellerin özelliklerine bağlı olarak 12 ya da 35 saat boyunca kayıt yapılabilmesi mümkündür. 128 GB kapasiteye sahip olan bu cihazlar çok fazla kaydı kullanıcılara ulaştırabilir.

Araç İçi Kamera Nereye Takılır?

Araç içi kameraların montajlarının başarılı olarak yapılabilmesi iyi bir kayıt alınabilmesi açısından çok önemlidir. Araç içi kameraları farklı bölgelere takılabilirler. Geniş bir görüş açısı elde edilmek isteniyorsa ön cama monte edilmelidir. İç ve dış kayıt yapılabilmesi için camın alt orta bölümüne takılması gerekir. Geri görüş kameraları ise arka tamponların orta noktasına koyulabilir.

Araç İçi Kamera Olmazsa Neler Olur?

Ölüm ya da yaralanmalı olan kazaların en aza indirilebilmesi için araç içi kameralarının kullanımına sıklıkla rastlanabilir. Bu cihazların olmaması ise bu gibi durumlarda tehlikeli durumların ortaya çıkabilmesine neden olabilir. Öyle ki bazı araç içi kameraları araç kapalıyken bile kayda devam eder ve kullanıcıların güvenliğini sağlar.

Araç İçi Kamera Hangi Sistemde Olmalıdır?

Araç içi kameraların farklı sistemleri vardır. İşletmeler araç içi kamera kullanımlarına çok fazla dikkat ederler ve tercih edilecek sistem araçla bağlantılıdır. Ayna sistemi en sık kullanılan seçeneklerdendir.

Araç İçi Kameralarda Olması Gereken Özellikler

Araç içi kameralarından verim elde etmek isteyenlerin bu araçlarda bazı özellikleri gözetmesi gerekir.

Araç içi kamera satın alacak olanların kameralarda araması gereken özelliklerden bazıları şunlardır;

 • Döngüsel kayıt
 • Geniş görüş açısı
 • Yüksek video çözünürlüğü
 • 24 saat koruma özelliği
 • Wifi bağlantısı
 • Takip mesafesi uyarı özelliği
 • Hareket sensörü gibi özellikler araç kameralarda olması gereken özelliklerdendir. Bu özellikleri sunan kameralar kullanıcılar için verimli bir kullanım sunarlar.

  kamera
  Kamera

Araç İçi Kamera Depolaması Var Mıdır?

Araç içi kameralarında belli bir depolama vardır ve bu depolama sayesinde görüntüler kayıt altında tutulabilir. Üstelik araç içi kameraları depolaması sonlansa bile kayıt almaya devam edebilir. Bunun için ise kameraların döngüsel kayıt özelliğine sahip olması gerekir. Depo dolsa bile kamera bu şekilde ses ve görüntü kaydına devam eder.

Araç İçi Kamera Depolama Dolduğunda Neler Olur?

Araç içi kameraları belli bir kapasiteye kadar depolama yaparlar ve kayıt dolduğunda bunların boşaltılması gerekir. Bu şekilde cihazlar kullanılmaya devam edilebilir. Araç içi kameraları görüntülerin yanı sıra ses kayıtları da yapar.

Bunu yaparken entegre mikrofonlardan yardım alırlar. Bu özellik istenildiği zaman kapatılıp açılabilir. Kullanıcılar genel olarak araç içi kameralarının ses kaydı yapmaya devam etmesini tercih ederler. Bu ses kayıtları çok kaliteli olmasa da sinyal sesinin alınabilmesini sağlar.  Gerekli olduğu durumlarda bu sesler çok kurtarıcı olabilir.

Bu gibi nedenlerden dolayı araçlarına araç içi kamerası alacak olanların buna uygun özellikteki kameraları alması gerekir. Bu şekilde çok verimli bir kullanım elde edilebilir. Farklı fiyat ve markalara sahip olan araç içi kameraları son dönemde insanların hayatında fazlasıyla yer alır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu