Elektronik MalzemeGenelOto Ses ve Görüntü

Oto Teyp Nasıl Bağlanır? Teyp Kablo Renkleri Ne İşe Yarar?

Araç sahibi insanlar, sabah işlerine giderken ya da akşam evlerine dönerken araçlarında uzun zaman geçiriyor. Bu zaman dilimi içerisinde sıkılmamak adına ilk başvurulan yöntem ise teyp dinlemek. Gerek radyo yayını yapan kanallara bağlanarak radyo dinlemek ve gerekse de VCD ya da normal kasetler üzerine kaydedilmiş olan parçaları dinlemek için oto teyp tercih ediliyor. Bununla birlikte günümüzde USB bağlantısı olan ve USB bellek üzerinde kayıtlı olan ses dosyalarını çalıştırabilen modern teyp modelleri de mevcut. Araç için yeni bir teyp alındığı zaman, elbette kurulum yapılması gerekli. Ancak bu durum çoğu kişi için son derece göz korkutucu geliyor. Esasında ise oto teyp cihazlarının kurulumu kolay bir şekilde yapılabiliyor. Bunun için teyp kablolarının renklerinin ne anlama geldiğini bilmek yeterli.

Oto Teyp Nasıl Bağlanır?

Oto teyp bağlantısını kendisi yapmak isteyenler için pek çok yöntem var. Teyp alındığı zaman içerisinden çıkan bağlantı şeması, teyp kurulumu için en doğru bilgiyi sunar. Çünkü doğrudan teyp modelinden yola çıkarak yalın bir anlatıma sahiptir. Bu noktada alınacak teyp ile aracın uyumlu olmasına da dikkat edilmelidir. Zira her teyp, her otomobilde istenilen şekilde çalışmayabilir. Teyp bağlantısı yapabilmek için başvurulabilecek bir diğer yöntem olarak dijital video platformlarından söz etmek mümkün. Bu platformlara radyo modelinin adını yazarak kurulum aşamalarını izlemek ve aynı şekilde kurulum yapmak sık başvurulan yöntemlerden biridir. Özellikle kılavuz okumayı sevmeyenler ve görerek öğrenenler için bu yöntem daha caziptir. Ayrıca teybin modelini yazarak çeşitli web siteleri üzerinden de araştırma yaparak kuruluma dair bilgi sahibi olunabilir. Her yöntem, neticede doğru bir kuruluma yol açar.

Teyp Bağlantı Renklerinin Anlamları

Oto teyplerin bağlanması esnasında zorluk çıkmaması için, farklı renklerde kablolar kullanılır. Esasında bu kabloların her biri, farklı bir anlam taşır. Bu renklerin anlamlarının bilinmesi, oto teyp kurulumunun da kolayca yapılmasını sağlar. Oto teyplerde kullanılan kabloların renkleri ile anlamları şu şekilde sıralanabilir:

  • Kırmızı: Tüm elektrik tesisatlarında olduğu gibi, oto teyplerde de kırmızı renk elektriği temsil eder. Bu yüzden de pozitif (+) bağlanması gerekir. Teybin aracın çalışması ile birlikte devreye girmesi için kırmızı kablonun kontak elektriğine bağlanması lazımdır.
  • Sarı: Oto teyplerde sarı renk, teyp hafızası anlamına gelir. Elektrik olmadan da yani araç durur haldeyken de teybin çalışması için bu kablo bağlanır. Elektriksiz teybin çalışabilmesi için pozitif (+) uç bağlanmalıdır. Sarı kablolarda pozitif uç kontrol kalemi yardımıyla bulunabilir. Kırmızı kablo ile aynı yere bağlanmalıdır.
  • Siyah: Şase olarak bilinen negatif uca bağlanması gereken kablodur.
  • Mavi: Mavi renkli kablo aracın elektrikli antenine ya da amfisine bağlanır.

Bunlara ek olarak çift renkli hoparlör kabloları bulunur. Yani her hoparlör kablosu renginden iki tane vardır. Bu renklerden de üzerine siyah çizgi işareti bulunan negatif uca, düz olan taraf ise pozitif uca bağlanır. Bu sayede hoparlör bağlantısı da yapılmış olur.

Oto Teyp Bağlantı Şeması

Oto teypler ilk alındıkları zaman, kurulumun nasıl yapılacağına dair kurulum şeması da içerisinde bulunur. Şemayı takip ederek rahat bir şekilde oto teyp kurulumu yapılabilir. Her teyp için kendi şemasını kullanmak gerekir. İnternette yer alan ve herhangi bir model belirtmeden genel geçer anlatılan uygulamalar, teybin yanlış bağlanmasına neden olabilir. Şeması olmayan oto teyplerde ise internet üzerinden marka ve modeli yazarak şema bulabilmek mümkündür.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu